1. Ana Sayfa
  2. Yurtiçi Tatili
  3. Türkiye’nin En Güzel 15 Tarihi Yeri

Türkiye’nin En Güzel 15 Tarihi Yeri

Türkiye Tarihi Yerler

Ülkemiz medeniyetin kucağı olarak bilinmektedir. Anadolu’nun sayısız güzelliklere sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Ülkemizin her yerinde gezilip görülmeye değer tarihi güzellikler bulunmaktadır. Bu yazımızda Türkiye’de görülmesi gereken en güzel 15 tarihi yeri anlatacağız.

Türkiye’de birbirinden önemli tarihi eserler yer almaktadır. Bu tarihi eserler her yıl yüzlerce turisti ülkemize çekmektedir. Görülmesi gereken en güzel tarihi eserleri biraz yakından inceleyelim…

Pamukkale

Ülkemizin en büyük görsel şölenlerinden birisi olan Pamukkale, hem doğal hem kültürel miras olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başarmış 29 yerden birisidir. Doğa ve tarihi bir arada sunan Pamukkale, her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği yerlerden birisidir. Şifalı suları ile de dikkat çekmektedir.

Nemrut Dağı

Adıyaman sınırları içerisinde yer alan Nemrut dağı, dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğramaktadır. Dünyanın ilk horoskopu ve ateş sunaklarının bulunduğu bu tarihi yerde gün doğumunu izlemek oldukça keyiflidir.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası,

UNESCO’nun dünyanın 500 mimari başyapıtı listesine girmeyi başarmıştır. Anadolu’da en dikkat çekici yerlerden birisi olan bu camii Ortaçağ zenginliklerinin kaynağı olarak bilinir. UNESCO’nun Türkiye’de ilk kabul ettiği mimari yapı olarak bilinmektedir.

Hattuşa

Çorum’da bulunan Hattuşa, Hitit Devleti’nin başkenti olarak bilinmektedir. 1986 yılından bu yana UNESCO listesinde yer almaktadır. Hattuşa’ da yapılan kazılarda Hitit dönemine ait birçok tarihi kalıntıya rastlanmıştır.

Ksanthos ve Letoon Antik kentleri

Fethiye’de bulunan bu antik kentler, Likya Birliği’nin ilk demokratik birliğinin yaşadığı yer olarak bilinmektedir. Her iki antik kent de UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır.

Çatalhöyük Neolitik Kenti

9 bin yıl önce kurulmuş olan antik kent, dünyanın en eski yerleşim birimlerinden birisidir. Çatalhöyük de 18 adet neolitik yerleşim yeri bulunmaktadır. Buradaki evler birbirine bitişik olarak planlanmıştır. 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiştir.

Truva Antik Şehri

Kaz Dağı eteklerinde yer alan antik şehir, Çanakkale’nin önemli tarihi eserlerindendir. Milli park statüsündeki bu şehir Truva Savaşı’nın gerçekleştiği yer olarak bilinmektedir.

Efes Antik Kenti

Antik kent dendiği zaman akla ilk gelen yer Efes’tir. MÖ 9000 yılında kurulmuş olan bu antik kent, dünyanın en önemli uygarlıkları arasındadır. 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başarmıştır.

Bursa Cumalıkızık

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olarak bilinen Bursa, tarihi yönden çok zengin bir ildir. Bu ilde bulunan Cumalıkızık, Osmanlı yaşam şeklini devam ettirmesi ile bilinmektedir.

Selimiye Camii ve Külliyesi

Edirne’deki Osmanlı mirası olarak bilinen Selimiye Camii ve Külliyesi, Mimar Sinan’ın en değerli eserlerinden birisidir. Edirne’nin tamamına hâkim bir tepede kurulmuştur. Tasarım olarak Ayasofya’ya rakip olarak düşünülmüştür.  2011 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.

Sümela Manastırı

Trabzon Maçka’da bulunan Sümela Manastırı, eski Rum Ortodoks manastırı ve kilisesi olarak bilinmektedir. 1.150 metre yükseklikte inşa edilmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından denetimli bir müze haline getirilmiştir.

Bergama Antik Kenti

İzmir’de bulunan bu antik kent, en zengin tarih ve kültür miraslarımızdan birisidir. 130 yıl öncesinden gelme olan bu antik kent hala yoğun ilgi görmektedir.

Safranbolu

Karabük’ün en önemli ilçelerinden birisi olan Safranbolu, evleri ile olduğu kadar tarihi kültür birikimi ile de dikkat çeken yerlerdendir.

Kapadokya

İpek Yolu’nun önemli kavşaklarından birisi olarak bilinen Kapadokya, ülkemizde görülmesi gereken en önemli yerlerin başında gelmektedir. Lüks otellere de ev sahipliği yapan Kapadokya her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.

İstanbul Tarihi Yarımada

İki kıtayı birleştirme özelliği ile bilinen ve tüm dünyanın hayran olduğu İstanbul, 1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Tarihi yerler ile dolu İstanbul’da görülesi gereken birbirinden önemli adresler bulunmaktadır.

Yorum Yap