1. Ana Sayfa
  2. Yurtiçi Tatili
  3. Türkiye’nin En Güzel 10 Köyü

Türkiye’nin En Güzel 10 Köyü

yurtici-tatili - Türkiye'nin En Güzel 10 Köyü

Ülkemiz, dünya üzerindeki en büyüleyici ülkelerden birisidir. Tarihi güzellikleri, tatil yerleri olduğu kadar Anadolu’nun her köşesinde de birbirinden güzel ve görülmesi gereken yere sahiptir. Dünyanın en fazla hikâyeye sahip yeri olan Anadolu, büyüleyici yerleri ile dikkat çekmeyi başarmıştır. Anadolu’da görülebilecek olan yerler arasında en küçük yerleşim birimleri olan köyler de yer almaktadır.

Köylere düzenlenecek bir gezi birçok kişi için saçma gibi görünse de o kadar güzel köyler bulunmaktadır ki görenleri bir kez daha gitmek isteyecek kadar kendisine hayran bırakır. Bu yazımızda ülkemizde görülmesi gereken en güzel 10 köyünü tanıtacağız.

Mustafapaşa Köyü – Kapadokya

Kapadokya’da yer alan Mustafapaşa köyü, Ürgüp’e 5 km uzaklıktadır. Eski adı Sinasos olan bu köy 1924 yılında kurulmuştur. Kapadokya’nın tarihi dokusunu en iyi yansıtan yerlerden birisidir. Mustafapaşa Köyü, tarihin en önemli olaylarına tanıklık etmiş yerlerdendir. Özellikle Selanik’ten göç edenler burada yaşamışlardır. Tarihi yapısının çok fazla bozulmadığı dikkatlerden kaçmayan bu köy mutlaka ziyaret edilmelidir.

yurtici-tatili - Türkiye'nin En Güzel 10 Köyü

Harran – Urfa

Güneydoğu Anadolu’nun en dikkat çeken illerinden birisi olan Şanlıurfa’da bulunan Harran, tarihi köylerden birisi olarak bilinmektedir. Özellikle tarihi mimari ile hazırlanmış evleri ile dikkat çeken Harran, dünyada eşi, benzeri olmayan yerlerdendir. Harran2da bulunan ve kubbeli şekli ile dikkat çeken evler, İtalya’da bulunan ünlü Trulli evlerine de ilham kaynağı olmuştur. Anadolu’nun ilk camilerinden olan Ulu Camii kalıntıları ve kutsal kuyusu ile de dikkat çekmektedir.

Savaşan Köyü – Halfeti

Baraj gölünün taşması sonucunda Fırat nehri altında kalan ve artık oturulan bir köy olmayan savaşan Köyü, hoş manzarası ile hala turistlerin ilgisini çeken yerler arasında olmaya devam etmektedir.

Yanıklar Köyü – Fethiye

Fethiye’ye 15 km uzaklıkta bulunan Yanıklar Köyü, adeta doğal bir cennet olarak nitelendirilmektedir. Köy, verimli narenciye bahçeleri ve yemyeşil dağları ile adeta bir tabloyu andırmaktadır.

Lübbey köyü – Ödemiş

Egenin neredeyse hayalet köy diye adlandırılan köyü olan Lübbey Köyü, sadece 10 kişinin yaşadığı bir yerdir. Evlerin birçoğu yıkılmış olmasına karşılık hala dikkat çeken yerlere sahip olan bu köy, 10 kişinin çabası ile hayatta tutulmaya çalışılıyor.

Çamlıbel Köyü – Edremit

Kaz Dağları eteğinde bulunan Çamlıbel köyü, ünlü sanatçı Tuncel Kurtiz’ in köyü olarak ünlenmiştir. Zeytin ağaçları ile çevrili olan bu köy, temiz havası, şelaleleri ve plajları ile dikkat çekmektedir.

Yörük köyü – Safranbolu

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Safranbolu’nun en güzel köylerinden birisi olan Yörük köyü, cumbalı evleri, dar sokakları ve yöresel lezzetleri ile turistlerin ilgisini en fazla çeken köylerden birisidir.

Birgi köyü – Ödemiş

İzmir’in Ödemiş ilçesinin köyü olan Birgi Köyü, yemyeşil doğası ile dikkat çekmektedir. Adeta bir açık hava müzesini andıran bu köyde taş duvarlar, ahşap pencereli evler ve asırlık çınarlar ilk dikkati çeken detaylardır.

Kayaköy – Fethiye

Mimari yapısı ile turistlerin ilgi odağı yerlerden birisi olan Kayaköy, Fethiye’nin önemli yerlerinden birisidir. Yerel gazetelere bile haber olan bu köy, özellikle ünlü plajlara ve koylara yakınlığı ile bilinmektedir.

yurtici-tatili - Türkiye'nin En Güzel 10 KöyüDatça köyü – Muğla

Muğla’nın en meşhur köyü olan Datça, son yılların en gözde tatil yerleri arasında yer alıyor. Taş evleri, rengârenk çiçeklerle bezenmiş yolları ve tertemiz havası ile dikkat çeken Datça köyü, tatilcilerin dikkatini çeken huzur dolu yerlerden birisidir.

Yorum Yap