1. Ana Sayfa
 2. Karadeniz Bölgesi
 3. Safranbolu Nerededir, Nasıl Gidilir?

Safranbolu Nerededir, Nasıl Gidilir?

Safranbolu Evleri

Safranbolu Nerededir, Nasıl Gidilir?

Batı Karadeniz’in en önemli turistik yerlerinden birisi olan Safranbolu Karabük iline bağlıdır. Kültür turizminin en önemli adreslerinden birisi olarak bilinen Safranbolu, her yıl yüzlerce turistin ziyaret ettiği yerlerin başında gelmektedir. Bu yazımızda Safranbolu’yu görme fırsatı bulmamış ancak buna can atan gezginlere nasıl gidilebileceğini detaylı şekilde anlatacağız.

Gerek coğrafi konumu, gerek mimarisi, gerekse doğal güzellikleri ile dikkat çeken Safranbolu, adeta bir müze kent olarak nitelendirilebilir. Geleneksel bir kent kültürünü benimsemiş olan bu ilçede ahşap evler ilk dikkat çeken detaylar arasındadır. Ülkemizde geleneksel dokusunu korumayı başaran yerlerin başında gelen bu ilçe, 1994 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmeyi başarmıştır.

Safranbolu’yu ziyaret edenler, yüzyıllık Anadolu mirasını sonuna kadar hissedecektir. Geleneksel yapısının yanı sıra göreneklere de önem veren Safranbolu, genel olarak bakıldığı zaman birkaç küçük mahalleden oluşan bir alandır.

Safranbolu’da Hititler, Frigler, Lidyalılar, persler, Helenistik Krallılar, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlı yaşamıştır. Dönemin önemli konaklama merkezlerinden birisidir. Canlılığını yüzyıllar boyu korumayı başarmış olan Safranbolu, Osmanlı döneminde en üst düzeyde ekonomik ve kültürel zamanlarını geçirmiştir.

Safranbolu Nerededir?

Safranbolu, Karabük’ün bir ilçesi olarak bilinir. Karadeniz’in batısında yer almaktadır. Şehir merkezine 8 km uzaklıkta olan bu ilçe yamaç yerleşiminin en güzel örnekleri arasında yer almaktadır.

Safranbolu’ya Nasıl Gidilir?

Safranbolu’ya gitmek isteyenler için birden fazla ulaşım yolu bulunmaktadır. İsteyen hava yolunu kullanabileceği gibi kara yolu ile de ulaşım sağlanabilir. Safranbolu’ya havayolu ile gitmek için en yakın havalimanı olan Kastamonu Havalimanı’na gitmek gerekmektedir.

Karayolu ile ulaşım sağlamak isteyenler için ise genel olarak mesafe şu şekilde söylenebilir;

 • İstanbul’dan Gidiş: 410 km’lik bir mesafe bulunmaktadır. Özel araç kullananlar 4 saat 40 dakikada gidebilir. TEM otoyolu – Bolu – Gerede – Karabük – Safranbolu güzergâhı izlenebilir.
 • Ankara’dan Gidiş: 227 km’lik mesafe bulunmaktadır. Özel araç kullananlar 2 saat 45 dakikada gidebilir. TEM otoyolu – Gerede – Karabük Safranbolu güzergâhı kullanılabilir.
 • İzmir’den Gidiş: 775 km’lik mesafe bulunmaktadır. Özel araç kullananlar 8 saat 20 dakikada gidebilir. Akhisar – Balıkesir – Bursa – Gebze – TEM otoyolu – Gerede – Karabük – Safranbolu güzergâhı kullanılabilir.

Otobüs ile Safranbolu’ya gitmek isteyenler için Türkiye’nin birçok şehrinden otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bununla birlikte özel tur şirketleri de günübirlik ya da birkaç günlüğüne özel turlar düzenleyerek bu güzel ilçenin görülmesini sağlamaktadır.

Safranbolu’da Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Safranbolu’ya gidenler için gezilebilecek birbirinden güzel yerler vardır. İsteyen tarihi güzellikleri gezebileceği gibi doğal güzellikleri sevenler için kanyonlar da gezilecek yerlerin başında yer alacaktır. Safranbolu’da görülmesi gereken yerler şöyle sıralanabilir;

 • Safranbolu kent tarihi müzesi
 • Kaymakamlar gezi evi
 • Cinci hanı ve hamamı
 • Yörük köyü
 • Safranbolu evleri
 • Hıdırlık tepesi
 • Tokatlı Kanyonu
 • Kristal teras
 • İncekara su kemeri
 • Bulak Mencilis mağarası
 • Yenice ormanları

Yorum Yap