1. Ana Sayfa
  2. Yurtiçi Tatili
  3. Pamukkale Travertenleri Nerededir ve Pamukkale’ye Nasıl Gidilir?

Pamukkale Travertenleri Nerededir ve Pamukkale’ye Nasıl Gidilir?

yurtici-tatili - Pamukkale Travertenleri Nerededir ve Pamukkale'ye Nasıl Gidilir?

Ege bölgesinin en büyük kenti olarak bilinen Denizli’nin en önemli turistik yeri Pamukkale’dir. Pamukkale, beyaz ve kırmızı renkli travertenleri nedeniyle adeta bir turizm cenneti olarak nitelendirilmektedir.

Pamukkale Travertenleri Nerededir?

Pamukkale, Denizli’ye 13 km uzaklıktadır. Denizli merkezden her yarım saatte bir Pamukkale’ye dolmuş kalkmaktadır. Denizli’ye gidenlerin mutlaka Pamukkale’yi görmesi gerekmektedir. Ülkemizin en görkemli yerlerinden birisi olan Pamukkale, doğal bir oluşum olduğu için görenleri kendisine hayran bırakacaktır. Pamukkale, Türkiye’de görülmesi gereken en değerli 10 yer arasına girmeyi başarmıştır. Bunun için Pamukkale’ye mutlaka gitmenizi tavsiye ederiz.

Pamukkale’ye Nasıl Gidilir?

Pamukkale’ye gitmek için öncelikle Denizli’ye gitmek gerekmektedir. Denizli’ye kara yolu ya da hava yolu kullanılarak gidilebilir. Hava yolu ile gidiş için Türk Hava Yolları, Anadolu Jet ve Pegasus Airlines tercih edilebilir. İstanbul’dan direkt olarak gidiş olmasına karşılık Ankara’dan ise aktarmalı olarak gidilebilmektedir.

Pamukkale’ye Gidilecek En Doğru Zaman Nedir?

Denizli yaz aylarında oldukça sıcaktır. Bunaltıcı sıcaklarda Pamukkale’de gezmek yerine Nisan – Haziran aylarında gitmek daha akıllıca olacaktır. Bu aylarda daha yeşil bir manzara sizi bekleyecektir. Böylece çok daha güzel fotoğraflar elde edebilirsiniz. Pamukkale’ye daha sakin bir gezi planlıyorsanız Eylül – Ekim aylarını da tercih edebilirsiniz. Bu aylarda da çok güzel olan Pamukkale, okulların açılması nedeniyle daha sakin olacaktır. Pamukkale’ye girmek için ücret ödemek gerekmektedir. Güncel ücreti 35 TL olarak bilinmektedir. Bunun yanında müze kartınız varsa bu kart sayesinde ücretsiz girebilirsiniz.

Pamukkale Nasıl Oluşmuştur?

Pamukkale’nin oluşumu ile ilgili olarak birden fazla hikâye bulunmaktadır. Bir hikâyeye göre Pamukkale, çoban Endymion ve Ay Tanrıçası Selena’nın aşkının sonucu olarak oluşmuştur. Çoban Endymion, aşkının mutluluğundan ineklerini sağmayı unutmuş ve ineklerin memelerinden taşan sütler Pamukkale’yi oluşturmuştur.

Pamukkale’de Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Pamukkale’ye gidildiği zaman görülmesi gereken bazı yerler bulunmaktadır. Bunlar;

  • Hierapolis Antik kenti
  • Pamukkale Cleopatra Havuzu

Hierapolis Antik Kenti

Olağanüstü güzelliğe sahip olan Hierapolis Antik Kenti, Pamukkale’nin hemen yanında bulunmaktadır. Hierapolis’te birbirinden önemli tarihi eserler bir arada toplanmıştır. Bu antik kent içerisinde hamamlar, havuzlar, amfi tiyatrolar bulunmaktadır. Hierapolis Antik Kenti, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmeyi başarmıştır.

yurtici-tatili - Pamukkale Travertenleri Nerededir ve Pamukkale'ye Nasıl Gidilir?

Pamukkale Cleopatra Havuzu

Romalı komutan Marcus Antonius tarafından Kraliçe Cleopatra için yapılmıştır. Bu havuz, 7. Yüzyılda yaşanan deprem sonrası harabe haline gelmiş ve sütunların devrilmesi ile doğal ve inanılmaz bir görüntüye kavuşmuştur. Günlük olarak yaklaşık 2 bin kişinin girdiği bilinen bu havuz suyu yaz – kış 36 derecedir.

Hierapolis Antik Kenti ve Cleopatra Havuzuna girmek için ücret ödemek gerekmektedir. Antik havuz yakınında 2 adet kafe bulunmaktadır. Bu kafelerde sandviç ve soğuk içecekler bulmak mümkündür. Pamukkale aynı zamanda en kaliteli şarapların çıktığı yer olarak da bilinmektedir. Pamukkale içerisinde bulunan şarap bağları ve mahzenleri de ziyaretçilere açık yerler arasındadır.

Yorum Yap