1. Ana Sayfa
  2. Kapadokya
  3. Sarı Turla Kapadokya’da Nerelere Gidilir?

Sarı Turla Kapadokya’da Nerelere Gidilir?

kapadokya - Sarı Turla Kapadokya’da Nerelere Gidilir?

Sarı Turla Kapadokya’da Nerelere Gidilir?

Ülkemizde gezilebilecek yerler dendiği zaman ilk akla gelenlerden birisi Kapadokya’dır. Kapadokya gezisi için özel turlar düzenlemektedir. Bu turlardan birisi de Sarı tur olarak isimlendirilmektedir. Bu yazımızda Sarı Tur ile Kapadokya’da gidebileceğiniz yerleri detaylı olarak anlatacağız.

Kapadokya2da birbirinden farklı özelliklere sahip turlar düzenlenmektedir. Bu turlar arasında tarihi güzelliklere en fazla ağırlık veren Sarı Tur (Kızılçukur Turu) olarak bilinmektedir. Sarı tur ile birlikte Kapadokya’da bulunan ve görülmesi gereken tarihi yerler gezilebilecektir.

Sarı Tur ile Nerelere Gidilir?

Kapadokya için düzenlenen Sarı Tur ile gidilebilecek olan yerler şöyle sıralanabilir;

  • Kızılçukur Vadisi
  • Haçlı Kilise
  • Çavuşin Köyü
  • Güvercinlik Vadisi
  • Kaymaklı Yeraltı Şehri

Sarı tur ile gidilecek olan yerleri biraz daha yakından inceleyelim…

Kızılçukur Vadisi

Sarı tur ile gezecek olan turistler, erken saatte konakladıkları yerden alınarak öncelikle Kızılçukur Vadisi’ne götürülmektedir. Rehber eşliğinde yapılan gezi sırasında özellikle vadi yürüyüşü büyük ilgi görmektedir. Kızılçukur Vadisi, lav katmanlarından dolayı adeta bir renk cümbüşü sunmaktadır. Bunun yanı sıra bahar aylarında birbirinden güzel meyve ağaçları ve rengârenk çiçekler de turistlerin beğenisini toplamaktadır.

Haçlı Kilise

Vadilere yapılan geziler sırasında mola yeri olarak planlanan ve dünyanın en güzel manzaralarından birisine sahip olan kafeteryaların hemen yanında bulunan Haçlı Kilise, turla gezenlerin mutlaka ziyaret ettiği adreslerden birisidir. Kafeteryalarda verilen molalar sırasında isteyenler bir şeyler içerken dinlenirken isteyenler kiliseyi gezebilecektir.

Çavuşin Köyü

Molanın ardından gidilecek bir diğer adres Çavuşin Köyü’dür. Bölgedeki en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Çavuşin köyü, uzun yıllar önce Hristiyanların yaşam yeri olarak bilinmektedir. Bu nedenle köy içerisinde kaya kütlelerinden oyulmuş 12 adet kilise bulunmaktadır.

Çavuşin Köyü’ne uğramadaki en büyük nedenlerden birisi de gün batımını izlemektir. Köyün tepesinden gün batımı izlerken eşsiz bir görüntü ile karşı karşıya kalacak olan gezginler, adeta büyülenecektir.

Güvercinlik Vadisi

Çavuşin köyü turundan sonra sıradaki adres Güvercinlik Vadisi olacaktır. Güvercinlik Vadisi, en güzel manzaraya sahip yerlerden birisidir. Değişik renkte kaya oluşumlarına ev sahipliği yapan bu vadi, içerisinde bulunan restoranlarda birbirinden lezzetli yemekler gezginlerin beğenisine sunulmaktadır.  Açık büfe sayesinde tüm lezzetlerden tatma fırsatı bulacak olan gezginler, buradan ayrılarak bölgedeki en önemli yeraltı şehirlerinden birisi olan Kaymaklı Yeraltı Şehrine gidecektir.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kapadokya’nın en önemli kültürel zenginliklerinden birisi de Kaymaklı Yeraltı Şehri olarak bilinmektedir. Geçmiş dönemlerde yaşanan saldırılara karşı bölgede yaşayan halkın korunması amacı ile kurulan bu yeraltı şehri, 1964 yılından bu yana ziyaretçilere açık haldedir. Sekiz katlı olan bu tarihi yapının sadece 4 katı gezilebilmektedir. Yeraltı şehri içerisinde uzun galeriler ve birbirinden karışık tüneller yer almaktadır.

Yeraltı şehrinin de gezilmesiyle birlikte sonlanan Sarı tur, gezginleri hediyelik eşya alabilecekleri bir dükkâna götürdükten sonra konaklama alanına geri götürmektedir.

Yorum Yap