1. Ana Sayfa
  2. Kamp Tatili
  3. Türkiye’nin En Güzel Kamp Alanları

Türkiye’nin En Güzel Kamp Alanları

kamp-1200x798

Türkiye’nin En Güzel Kamp Alanları

 

Türkiye’nin her bölgesinde doğanın içinde bulunan kamp alanları, tatil yapmak için her zaman iyi bir seçenek olmaktadır. Çadırla ya da karavanla kalınabilecek bu alanlar doğal ortamda, sessiz ve sakin bir tatil geçirme fırsatı sağlamaktadır. Dağların ya da denizin yanında yer alan, birbirinden güzel bu yerler sırasıyla şu şunlardır;

1 – Kelebekler Vadisi – Ölüdeniz – Fethiye

Akdeniz Bölgesinin en güzel doğal kamp alanlarından biri olan Kelebekler Vadisi, doğal ortamda vakit geçirmek isteyen için her zaman mükemmel bir seçim olmaktadır. Elektriğin bulunmadığı, jeneratörlerin kullanıldığı ve karayolunun olmadığı bu vadi, iki dağın ortasında yer almaktadır. Kelebekler Vadisi’ne ulaşım deniz yolu ile sağlanmakta olup, ayrıca dağın tepesinde bulunan Faralya Köyü’nden de dik bir patika vasıtasıyla, vadiye yürüyerek ulaşmak mümkün olmaktadır.

Kelebekler Vadisi’nde konaklamak için otel tarzı bir yer bulunmamakta olup, sadece odundan yapılmış bungalovlarda ve çadırda konaklama imkânı vardır. Denizin kıyısında ve iki dağın arasında yer alan bu yemyeşil vadi, aynı zamanda dünyada nadir bulunan Kaplan Kelebeğinin de uğrak noktası olup, vadi adını buradan almaktadır.

2 – Muğla – Akkaya – Gökova Orman Kampı

Muğla’nın Akkaya – Gökova ilçesinde yer alan bu doğa kampı, Türkiye’de bulunan en güzel doğal yerlerden biridir. 400 çadır ve 80 karavan konaklama yerine sahip olan kampta, 8 koy yer almaktadır. Aynı zamanda doğa ve su sporlarının da yapılmasına imkân veren Gökova Kampı, doğayı tam anlamıyla hissetmek isteyenlerin, en sık tercih ettiği yerler arasında bulunmaktadır.

Giriş ücretlerinin oldukça ekonomik olduğu kamp bölgesinde kalanlar için bulaşıkhane, mutfak, çamaşırhane, sıcak su ve market hizmetleri verilmekte olup, aynı zamanda kamp alanının içinde yer alan kafeler ve restoranlarda yemek için iyi bir alternatif olmaktadır.

kamp-tatili - Türkiye’nin En Güzel Kamp Alanları

3 – Bafa Gölü – Milas

Ege Bölgesinin en güzel yerlerinden biri olan Milas – Bafa Gölü, aynı zamanda bölgenin en büyük gölü olma özelliğini taşımaktadır. Doğanın içinde yer alan bu gölün etrafında kamp yapmaya elverişli pek çok alan bulunmaktadır. Ünlü filozof Heraklit’in memleketi olan bölgede, antik çağdan kalma tarihi eserler bulunmaktadır.

Kapkırı, İkizce, Menet ve Kargı Asarı’da eski çağlardan kalma Bizans kiliseleri, Bafa Gölü’nde gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Kuş cenneti olan Bafa Gölü, dağ yürüyüşü yapanlarında uğrak noktası olup, göl çevresinde bulunan köylerde ki yerel halkın yapıp, sattığı doğal ve organik ürünleri de satın almak mümkün olmaktadır.

4 – Niğde – Çamardı – Aladağlar

Niğde Çamardı’nda bulunan Aladağlar, özellikle dağcılık sporu yapanların uğrak noktası olan bir yer konumundadır. Sayısız göletlerin bulunduğu Aladağlar bölgesinde ki dağların rengi, güneş ışıklarının vurduğu belli zamanlarda kızıl rengini alarak, mükemmel doğa görüntülerinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Sedir ve çam ağaçlarından oluşan ormanların yer aldığı bölgede, 3700 metrenin üzerinde üç dağ bulunmaktadır. Nadide bitki örtüsü ve yaban hayatının güzelliği ile doğaseverlerin en çok kamp yaptığı alanlar arasında yer almaktadır. Aladağlar bölgesinde çadırla kamp yapmak olanağı bulunduğu gibi, çevrede bulunan bungalovdan oluşan dağ evlerinde de kalmak mümkün olmaktadır.

5 – Balıkesir – Hızır Kamp

Balıkesir, Kirişlik Vadisi’nde yer alan Hızır Kamp, Türkiye’deki en güzel kamp yerlerinden biridir. Yoga okullarının dönemler halinde kaldığı kampta, yoga ve meditasyon dersleri de verilmektedir. Bu sessiz, sakin ve doğanın ortasında yer alan kampta çamaşırhane, mutfak ve bulaşıkhane hizmetleri verilmektedir. Çok uygun fiyatlarla kalınabilen Hızır Kamp çevresinde yürüyüş yapacak birçok yer bulunmakta olup, aynı zamanda kamp içinde yer alan Zeytinli Çay’ında da yüzülebilmektedir.

6 – Samsun – Şahinkaya Kanyonu

Keşfedilmemiş kamp alanları arasında yer alan, Şahinkaya Kanyonu Samsun ili sınırları içinde yer almaktadır. Kızılırmak üzerinde bulunan kanyon, 1,5 kilometre uzunluğu olup, özellikle dağcıların sıklıkla kamp attığı yerlerden biridir. Muhteşem bir doğaya sahip olan Şahinkaya Kanyonu, Türkiye’nin ikinci büyük kanyonu olma özelliğini taşımaktadır.

Tesisleşmenin henüz olmadığı bölgede, sadece çadırla kamp yapılabilmektedir. Şahinkaya Kanyonu’nda, tekne turları ve rafting sporları yapma olanakları bulunmaktadır. Şahinkaya Kanyonu 80 metre su derinliğine ve 324 metre yüksekliğe sahiptir.

7 – Fethiye – Kabak Koyu

Kabak Koyu, dağların içinde ve denizin kenarında yer alan yerli ve yabancı pek çok turistin uğrak noktası olan kamp alanlarından biridir. Koyda çadırla kamp yapma olanağının yanı sıra, doğa ile uyumlu bungalovlarda da konaklama imkânı bulunmaktadır. Kabak Koyu’na denizden ve karadan ulaşılabilmektedir.

8 – Antalya – Adrasan

Antalya’nın en güzel ilçelerinden biri olan Olimpos’ta bulunan Adrasan, doğa içinde sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin, sıklıkla ziyaret ettiği yerlerin başında gelmektedir. Denizi, doğası ile büyülü bir yer olan Adrasan’da çadırla kamp yapılabildiği, bölgede bulunan butik otellerde de kalınabilmektedir.

9 – Erdek – Kapıdağ Yarımadası

Erdek’te bulunan Kapıdağ Yarımadası muhteşem denizi, doğal güzellikleri ile kampçıların en çok sevip, ziyaret ettiği yerler arasında bulunmaktadır. Türkiye kamp alanları içerisinde en iyi imkânlara sahip olan yerlerden biri olan Kapıdağ Yarımadası’nda kampçılar için çamaşırhane, tuvalet, duş, elektrik, bulaşıkhane, mutfak, market ve restoran hizmetleri verilmektedir.

10 – Antalya – Geyikbayırı

Sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın da en iyi tırmanış alanlarından biri olan Antalya – Geyikbayırı, dağcılık ve tırmanış sporu ile uğraşan yerli ve yabancı birçok turistin uğrak noktası olmaktadır. Kaya tırmanışı yapmaya olanak veren, sayısız tırmanış alanın bulunduğu bölgede, aynı zamanda birçok kamping alanı da bulunmaktadır.

Antalya – Geyikbayırı kamp alanlarında kalanlar için mutfak, çamaşırhane, bulaşıkhane, tuvalet ve market hizmetleri bulunmaktadır. Aynı zamanda bölgeye çadırsız gelip kalmak isteyenler için çadır kiralama hizmetleri de çok uygun fiyatlarla verilmektedir.

11 – Adıyaman – Nemrut Dağı Milli Parkı

Yerli ve yabancı en çok ziyaret ettiği tarihi yerler arasında bulunan Nemrut Dağı Milli Parkı, tüm dünyada en güzel gün batımının ve doğumunun yaşandığı yer olarak bilinmektedir. Aynı zamanda Kommagene Krallığı’ndan kalan büyüleyici heykelleri ile de tarihi bir bölgedir. Nemrut Dağı Milli Parkı bölgesinde birçok kamp alanı bulunmakta olup, ekonomik fiyatlarla bunlarda kalınabilmektedir.

12 – Saros Körfezi – Kömür Limanı

Saros Körfezi’nde bulunan Kömür Limanı, dalış sporları ile uğraşanların en sık gittiği kamp alanları arasındadır. Yeşillikler arasında yer alan Kömür Limanı’nı çevresinde, kamp yapmak için hayli fazla yer bulunmaktadır. Masmavi deniz ve ormanlar arasında yer alan kamp alanlarında temiz su, tuvalet ve market hizmetleri verilmektedir.

13 – Marmaris – İnbükü Orman Kampı

Marmaris’te bulunan İnbükü Orman Kampı, doğal güzellikleri ile çadır ve karavan olarak kalınabilen Türkiye’nin en gözde kamp alanları arasında yer almaktadır. İnbükü Orman Kampı yemyeşil ormanlar içinde, denizde kıyısı bulunan bir yerdir. Kamp bölgesi içinde kameriyeden oluşan oturma grupları, orman alanları ve plaj bulunmaktadır.

Deniz kenarı kamp alanları içinde özel bir yere sahip olan İnbükü Orman Kampı’nda aktivite olarak; doğa yürüyüşleri, olta balıkçılığı, serbest dalış ve yüzme faaliyetleri yapılabilmektedir. Muhteşem bir koya sahip olan kamp alanında ziyaretçiler için çamaşırhane, bulaşıkhane, mutfak, tuvalet, sıcak su ve market hizmetleri verilmektedir.

14 – Artvin – Borçka Karagöl Tabiat Parkı

Bir doğa harikası olan Borçka Karagöl Tabiat Parkı, Karadeniz Bölgesi’nin görülmeye değer şehirlerinden biri olan Artvin ilinde yer almaktadır. Dört mevsim gidilebilen tabiat parkında, yemyeşil doğanın içinde sayısız güzellikleri gözlemlemek mümkün olmaktadır. Doğal kamp alanlarının bulunduğu bölgede çadır ve karavanla kalınabilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap