yurtici-tatili, guneydogu-anadolu-bolgesi - Gaziantep Gezi Rehberi

Gaziantep Nerededir? Gaziantep’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan tarihi şehirlerden birisidir. Halk arasında kısaca ‘Antep’ olarak bilinmektedir. Doğu’nun Paris’i diye nitelendirilen Gaziantep, oldukça gelişmiş şehirlerden birisidir.

Gaziantep Nerededir?

Gaziantep, Güneydoğu Anadolu’da bulunur. Türkiye’nin en kalabalık 10 şehrinden birisidir. Liman kentlerine yakın olması nedeniyle ticaret ve sanayi alanında oldukça önemlidir.

Gaziantep’e Nasıl Gidilir?

Gaziantep’e havayolu, kara yolu ve demiryolu ile ulaşım mümkündür. Havayolu ile ulaşım için Gaziantep Oğuzeli Havalimanı kullanılmaktadır. Şehirden 20 km uzaklıktaki bu havalimanından özel araç ile merkeze gidilebilir. İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya üzerinden gelişlerde ister direkt ister aktarmalı uçuşlar gerçekleştirilir.

Gaziantep tren ile de ulaşımda en fazla kullanılan yollardandır. Her gün düzenli olarak Ankara, Adana, İstanbul gibi birçok ilden tren seferleri düzenlenmektedir.

Gaziantep Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gaziantep, geçmiş dönemin en önemli İpek yolu geçiş noktalarından birisidir. Ülkemizin en zengin kültürel miraslarındandır. Birbirinden farklı çok sayıda kültüre ev sahipliği yapmıştır. Bunun yanı sıra yemekleri ile de oldukça ünlüdür. Bu nedenle Gaziantep’e Gurme gezileri de sıklıkla düzenlenmektedir. Gaziantep’in antik kentlerinin ve tarihi yapıların yer aldığı turistik merkezdir. Taş zeminli sokaklara sahip olan bu şehir, mimarisinden çok fazla bir şey kaybetmemiştir.

Gaziantep’te Görülmesi Gereken Yerler Nelerdir?

Gaziantep’e gidildiği zaman mutlaka görülmesi gereken yerler bulunmaktadır. Bu yerler şu şekilde sıralanabilir;

  • Tarihi Antep Evleri
  • Bakırcılar Çarşısı
  • Bedestenler
  • Zeugma Antik Kenti
  • Gaziantep Kalesi
  • Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

Tarihi Antep Evleri

Gaziantep’in en yöresel yeridir. Yüksek duvarlarla çevrili ve dışarıdan mümkün olduğunca kendisini soyutlamış yapılardır. Antep evleri genel olarak tek, iki ya da üç katlıdır.

Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, 500 yıllık bir geleneği sürdürmektedir. Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Bu çarşıda bakırcılar ustası sabahın erken saatlerinden itibaren çalışmaya başlar.

Bedestenler

Geçmiş dönemlerin en önemli çarşılarından birisidir. Üstü kapalı mekânlardır. Gaziantep genelinde beş tane bedesten bulunmaktadır. Günümüzde açık halde olan 3 adet bedesten bulunmaktadır. Bu bedestenler Zincirli Bedesten, Hüseyin Paşa Bedesten ve Kemikli Bedesten olarak bilinir.

Zeugma Antik Kenti

Gaziantep’in Nizip ilçesinde yer almaktadır. Yedi tepe üzerine kurulmuş bir antik kenttir. Roma döneminin en zengin kentlerinden birisi olarak bilinir. Dünya tarihi için çok önemli bir kent olarak tarihe geçmiştir. Bunun en önemli nedeni Antakya’dan başlayıp Çin’e kadar uzayan İpek Yolu’nun buradan geçmesidir.

Gaziantep Kalesi

Gaziantep’in merkezinde bulunmaktadır. 25 metre yüksekliğe sahiptir. Bu nedenle hemen dikkat çekmektedir. Roma döneminde gözetim kulesi olarak kullanılmıştır. Kale içerisinde 12 kule bulunmaktadır.

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

Gaziantep’in en eski mahallelerinden Bey Mahallesi’nde kurulmuştur. Tek avlulu bir binadan oluşur. İki katlı mağarası olan bir evdir ve Antep’in nadir evlerindendir. İçerisinde birbirinden farklı oyuncaklar sergilenmektedir.

 

 

Yorum Yap