1. Ana Sayfa
  2. Ege Bölgesi
  3. Fethiye’nin Gözdesi: Çalış Plajı

Fethiye’nin Gözdesi: Çalış Plajı

yurtici-tatili, ege-bolgesi-yurtici-tatili - Fethiye’nin Gözdesi: Çalış Plajı

Fethiye’nin Gözdesi; Çalış Plajı

Fethiye’nin en güzel plajlarından birisi olan Çalış Plajı, her yıl en çok turisti ağırlayan yerlerin başında gelmektedir. Kilometrelerce uzayan bu plaj üzerinde birbirinden güzel oteller, restoranlar ve hediyelik eşya dükkânları bulunmaktadır. Oldukça hareketli bir plaj olarak bilinmektedir.

Çalış Plajı, Çalış’ ta yaşayan gönüllüler tarafından kurulmuş olan Çalış Koruma Derneği tarafından işletilmektedir. Burası, Türkiye’nin ilk ve tek dernek plajı olarak bilinmektedir. Girişi ücretsiz olan Çalış Plajı, şezlong ve şemsiye kiralanarak kullanılmaktadır.

Çalış Plajına Nasıl Gidilir?

Çalış plajına gitmek için Fethiye merkezden minibüse binmek gerekir. Minibüs ile 10 dakika mesafededir. Fethiye’nin en güzel plajı olarak bilinen Çalış Plajı, özellikle geceleri oldukça hareketlidir. Bu nedenle turistlerin ilgisini fazlasıyla çeker.

Plajın hemen bitiminde kuş cenneti bulunmaktadır. 200 dönümlük bu kuş cennetinde 220 kuş çeşidi ziyaretçileri beklemektedir. Çalış Plajı ve kuş cennetini yılda 100 bin kişi ziyaret etmektedir.

Çalış Plajı’nda Caretta Bakımı

Çalış plajı, güzelliği ile olduğu kadar Caretta Caretta’ları ile de ünlü bir plajdır. Pamukkale Üniversitesi öğrencileri, bu plajda bulunan yumurtaların korunması ve bakımı görevini üstlenmektedir. Öğrencilerin yaz tatillerinde gerçekleştirdikleri iki aylık bakım karşılığında aldıkları maaşı Çalış Derneği karşılamaktadır. Caretta Caretta’ların yumurtadan çıkış anlarını izlemek için Kasım ayında Çalış Plajına gelmenizi tavsiye ederiz.

Çalış Plajı akşam saat 19:30’a kadar ziyaretçilere hizmet vermektedir. Bu saatten sonra plaj kısmı kullanıma kapatılırken yürüyüş yolu, kafeteryalar, hediyelik eşya dükkânları ve eğlence yerleri geç saatlere kadar hizmet vermektedir. Canlı müzikleri ile dikkat çeken geceleri nedeniyle Çalıp plajı oldukça hareketli yerlerden birisidir.

Ölüdeniz’in fazla kalabalığından bunalan ve daha sakin, huzurlu bir tatil arayanlar için en doğru adreslerden birisi olacaktır. Çalış Plajı’nın hemen arkasında ormanlık alan bulunmaktadır. Bu sayede sıcak ve güneşten bunalan tatilciler bu ormanlık alanın serinliğinde kendilerine gelme şansını bulurlar.

Çalış Plajı’nda Nerelerde Konaklayabilirim?

Çalış Plajı’nda kalmak isteyenler, istedikleri gibi lüks tatil köylerini, butik otelleri ve apart otelleri bulabilirler. Talepleri doğrultusunda istedikleri yerde kalabilirler. Otellerin birçoğu plajın hemen arka tarafında yer almaktadır. Bazı oteller ise beldenin daha iç kısımlarında yer alırlar.

Çalış Plajı Ücretli midir?

Çalış Plajı, ziyaretçilerinden giriş için herhangi bir ücret talep etmemektedir. Ancak plaj içerisinde bulunan şezlong ve şemsiye kiralamalarında ücret verilmesi gerekmektedir. Çalış plajı içerisinde giyinmek için kabinler ve duş alma yerleri bulunmaktadır. Bu hizmetler ücretsiz olarak kullanılabilir. Ücretsiz plaj olanaklarının yanı sıra sahil boyunca kurulmuş olan kafe ve restoranlardan alınacak yiyecekler için ücret ödemek gerekmektedir.

Çalış plajı oldukça güzel olmasının yanı sıra biraz taşlık bir alandır. Taşların ayağınızı acıtmaması adına bir deniz ayakkabısı almanızı tavsiye ederiz. Çalış Plajı özellikle gün batımında sunduğu harika manzara nedeniyle ziyaret edilmesi gereken yerlerin arasında yer almaktadır.

Yorum Yap