Eskişehir’de Nereleri Gezmelisiniz?

Eskişehir, ülkemizde görülmesi gereken en güzel şehirlerden birisidir. Gençlerin gözde şehirlerinden olan Eskişehir, tarih boyunca Yunus Emre ve Nasreddin Hoca gibi çok önemli isimlere de ev sahipliği yapmıştır. Türkiye’nin en yaşanabilir şehirleri listesinde ilk sıradaki yerini korumaktadır.

Eskişehir Nerededir?

Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan şehirlerden birisidir. Şehrin sınırları doğu ve kuzeyden Sakarya Nehri ile belirlenmektedir.

Eskişehir’e Nasıl Gidilir?

Eskişehir’e gitmek için İstanbul – Ankara – Eskişehir yolunu kullanmak gerektir. Şehre hemen hemen her bölgeden ulaşım sağlanabilmektedir. Eskişehir, demiryolu ulaşımının merkezi olan yerlerden birisidir. Tren ile Ankara’ya 264 km, İstanbul’a ise 375 km uzaklıktadır. Otobüs ile gitmek isteyenler için ise her şehirden seferler bulunabilmektedir. Eskişehir’e gitmek için havayolunu tercih edenlerin ise önce Ankara’ya gitmesi ardından hızlı tren ile Eskişehir’e gelmesi en kolay yol olarak gösterilebilir.

Eskişehir içinde kolay gezi içim araç kiralamak akıllıca olacaktır. Böylelikle şehrin her yerine gitme ve gezme şansı bulunur.

Eskişehir Hakkında Genel Bilgi

Eskişehir, Selçuklu döneminden başlayıp Cumhuriyet dönemine kadar birçok tarihi iz taşımaktadır. Türkiye’de tarihi modernleştiren ilk şehir olarak bilinmektedir. Hititlerin başkenti olarak kullanılmıştır. Bunun yanı sıra Frigler, Persler, Bizanslılar da Eskişehir’de hâkimiyet kurmuş uygarlıklar arasında yer almaktadır.

Eskişehir’de Gezilebilecek Yerler Nerelerdir?

Eskişehir tarihi içerisinde barındıran oldukça köklü bir şehirdir. Bu nedenle Eskişehir’de gezilebilecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Eskişehir’de gezilmesi gereken yerler şu şekilde sıralanabilir;

  • Sazova Parkı
  • Odun Pazarı Evleri
  • Porsuk Çayı
  • Eskişehir Hayvanat Bahçesi
  • Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi
  • Çağdaş Cam Sanatları Müzesi
  • Kentpark
  • Frig Vadisi

Sazova Parkı

Eskişehir’in en büyük parkı olarak bilinmektedir. Oldukça uzun ve eğlenceli bir gezi planlayanlar için en doğru adres olarak gösterilebilir. Sazova parkı, 400 bin metrekarelik alana kurulmuştur. Park içerisinde birbirinden güzel bölümler bulunmaktadır. Park içerisinde özel rehberler eşliğinde turlar düzenlenmektedir.

Odun Pazarı Evleri

Eskişehir’in en güzel yerleri arasındadır. Birbirinden güzel ve rengârenk cumbalı evlerden oluşmaktadır. Dar sokaklara sahip olan Odun Pazarı evleri, turistlerin gözde mekânlarından birisidir. Evler arasında bulunan dükkânlarda Eskişehir’e özel lezzetler ve hediyelik eşyalar satılmaktadır.

Porsuk Çayı

Sakarya Irmağı’nın Eskişehir içerisinden geçen koludur. Eskişehir’e Türkiye’nin Venedik’i denmesinin başlıca nedenidir. Bu ırmak üzerinde güzel havalarda gondol ile gezmek mümkündür.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi

2017 yılında açılmış olan Eskişehir Hayvanat bahçesi, 240’tan fazla hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Hayvanat bahçesi içerisinde birbirinden göz kamaştırıcı bahçeler ve sualtı dünyası da bulunmaktadır.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir’in yıllardır değişmeyen Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından hazırlanmış olan balmumu heykellerin sergilendiği bu müze, özellikle turistler tarafından çok ilgi görmektedir. Müze içerisinde Atatürk’ün ve birçok ünlü ismin balmumu heykelleri sergilenmektedir.

Çağdaş Cam Sanatlar Müzesi

Odun Pazarı evleri yakınında olan müze, 2007 yılından bu yana hizmet vermektedir. Türkiye’nin ilk cam müzesi olarak bilinir.

Kentpark

Türkiye’nin ilk yapay plajı olarak hazırlanmış olan Kentpark, her yıl yüzlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. İçerisinde gerçek kum plajı bulunan Kentpark’da deniz efekti verilmiş özel bir havuz bulunur.

Frig Vadisi

Eskişehir’de görülmesi gereken tarihi yerlerden birisidir. 3 bin yıl önce Frigyalıların kayaları oyarak yaptıkları evlerden ve büyük bir anıttan oluşmaktadır. Balon turizmi konusunda oldukça gelişmiş bir bölgedir.

Benzer Yazılar

Türkiye’nin En Güzel Kamp Alanları

Türkiye'nin En Güzel Kamp Alanları   Türkiye’nin her bölgesinde doğanın içinde bulunan kamp alanları, tatil… Read More

1 Mart 2021

Tarihi ve Doğal Güzellikleri ile Trabzon

Trabzon’da Yapılabilecek En Güzel Aktiviteler Karadeniz’in incisi olarak bilinen Trabzon, ülkemizin en güzel yerlerinden birisidir.… Read More

19 Ocak 2021

Kapadokya Gezinizde Buraları Atlamayın

Kapadokya’da Gidilebilecek Yerler Eski yanardağların püskürtmüş olduğu lav ve küllerin oluşturduğu ve yıllar içerisinde yağmur… Read More

21 Ağustos 2019

Fethiye’nin Gözdesi: Çalış Plajı

Fethiye’nin Gözdesi; Çalış Plajı Fethiye’nin en güzel plajlarından birisi olan Çalış Plajı, her yıl en… Read More

20 Ağustos 2019

Ayvalık Gezi Rehberi

Ayvalık Nerededir? Ayvalık’a Nasıl Gidilir? Ayvalık, Marmara Bölgesi’nde bulunan Balıkesir şehrine bağlı önemli bir turizm… Read More

19 Ağustos 2019

Antalya’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Antalya’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler Ülkemizin en turistik şehirlerinden birisi olarak bilinen Antalya, birbirinden önemli… Read More

18 Ağustos 2019