1. Ana Sayfa
  2. Kayseri
  3. Erciyes Gezi Rehberi

Erciyes Gezi Rehberi

yurtici-tatili, kayseri - Erciyes Gezi Rehberi

Erciyes, Kayseri iline bağlıdır. Kayseri’nin simgesi olarak bilinen bu dağ, 3917 metre yüksekliktedir. 30 milyon yıllık sönmüş bir volkan olarak bilinmektedir. İç Anadolu’nun en yüksek dağı olan Erciyes Dağı, turizm açısından da önemli bir yerdir.

Erciyes Nerededir?

Erciyes, Kayseri’de yer almaktadır. Şehrin 25 km güneybatısındadır. Nevşehir’e oldukça yakın mesafededir. Kayseri’nin 30 km güneybatısında yer almaktadır.

Erciyes’e Nasıl Gidilir?

Erciyes’e gitmek için havayolu ya da karayolu kullanılabilir. Havayolu ile gitmek isteyenler için Kayseri Erkilet Havalimanı üzerinden ulaşım sağlanabilmektedir. Havalimanı – Erciyes arası 27 km uzaklıktadır. Ulaşım için genel olarak taksi ve minibüsler tercih edilmektedir.

Demiryolu ile ulaşım sağlamak da mümkündür. Kayseri Tren İstasyonu üzerinden Erciyes’e gidilmektedir. Bunun yanı sıra otobüs ile birçok ilden sefer düzenlenmektedir.

Erciyes Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Erciyes, Kayseri’nin simgesi olarak bilinmektedir. 15 yıl öncesine dayanan oluşumuna gölde oluşan volkanik patlamalara dayanmaktadır. Volkanik dağın patlaması sonrasında Erciyes dağı kalın bir buz kütlesi ile kaplanmıştır. Dağın tepesinde kar ve duman sürekli olarak görülmektedir.

Yapılan araştırmalarda Erciyes’in önceki dönemlerde dağ ve deniz ile kaplı olduğu bilinmektedir. Zamanla yer kabuğundaki çatlaklar sonucunda göl halini almış ve 15 milyon yıl önce gerçekleşen volkanik patlamalar sonucunda koni şeklinde bir dağ haline dönüşmüştür.

Erciyes volkanik dağında yaşanan her patlamanın sonucunda günümüzde önemli olan birçok dağ oluşmuştur. Erciyes, günümüzde sönmüş bir volkanik dağ olarak bilinmektedir. İlk oluşumunun sonrasında 400 metre kadar yükseklik kaybetmiştir.

Erciyes dağı tepesinde Bizans rahiplerinin inzivaya çekildiği bilinmektedir. Günümüzde bu bölge kötü hava koşullarında dağcıların sığınma alanı olarak kullanılmaktadır. Erciyes hakkında günümüze kadar gelen çok sayıda efsane de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Ciş Hatun Efsanesi, Kerem ile Aslı ve Ak Gelin Efsanesi olarak bilinmektedir.

Erciyes, günümüzde Türkiye’nin en gelişmiş kayak merkezlerinden birisi olarak bilinmektedir. Kış sporları 2150 metre yükseklikten başlamaktadır. Erciyes kayak pisti, dünyanın en iyi kayak pistleri arasında yer almaktadır. Dağın doğu tarafından Tekir Yaylası bulunmaktadır. Yayla içerisinde 100 yataklı dağ evleri bulunur. Bununla birlikte 100 yatak kapasiteli bir otel de bulunmaktadır. Kayseri Develi yolu buradan geçmektedir.

Erciyes üzerinde 2 bin kişiyi ağırlayacak kadar büyük piknik alanları da bulunmaktadır. Bu alanlarda piknik yapmak oldukça keyiflidir. Erciyes kayak merkezi 6 ay sürmektedir. Bu dönem içerisinde oldukça fazla turist ağırlamaktadır.

Erciyes’te çok nadir bilinen toz kar bulunmaktadır. Teleferik seferleri de verilen hizmetlerden birisidir. Kayak merkezi içerisinde 1250 kişilik telesiyej, 1500 metrelik 2 adet teleski ve 3 adet baby – lift bulunmaktadır.

Farklı bir tatil planı hazırlayanlar ve kayak yapmaktan hoşlananlar için huzurlu ve sakin bir tatil hizmeti sunan Erciyes, her yıl kış aylarında yüzlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Yorum Yap