1. Ana Sayfa
  2. Ege Bölgesi
  3. Didim Nerededir Didime Nasıl Gidilir?

Didim Nerededir Didime Nasıl Gidilir?

ege-bolgesi-yurtici-tatili - Didim Nerededir Didime Nasıl Gidilir?

Didim Nerededir? Didim’e Nasıl Gidilir?

Didim, Aydın iline bağlı bir ilçedir. Turizm açısından en önemli adreslerden birisidir. Tertemiz cam gibi bir denize sahip olan Didim, yaz aylarında binlerce turisti ağırlamaktadır. Özellikle yurt dışından gelen turistlerin yoğun ilgisi vardır.

Didim Nerededir?

Didim, Ege Bölgesi’nde bulunmaktadır. Aydın ilçesine bağlı olan bu ilçe, Muğla ile sınır komşusudur. Güllük Körfezi’ni çevreleyen yarımadalardan birisi olarak bilinmektedir.

Didim’e Nasıl Gidilir?

Didim’e karayolu ile kolay ulaşım sağlanabilir. İstanbul – Didim arası 614 km uzaklıktadır ve 8 saatte gidilmektedir. Ankara – Didim arası 668 km uzaklıktadır ve 9 saatte gidilmektedir. İzmir – Didim arası 160 km uzaklıktadır ve 2 saatte gidilebilir. Aydın – Didim arası 100 km uzaklıktadır ve 1,5 saatte gidilebilir. Didim’e birçok otobüs firmasının seferleri düzenlenmektedir.

Didim Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Didim çok eski yerleşim birimlerinden birisidir. İlçede 77.164 kişi yaşamaktadır. Bu rakam yaz aylarında oldukça yükselmektedir. Didim, birçok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Persler döneminde yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlayan ilçe, Osmanlı dönemine kadar gelmektedir. 1999 yılında köy olmaktan çıkartılmış ve Didim adını alarak ilçe olmayı başarmıştır.

Didim’de Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Didim’e gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerler bulunmaktadır. Bu yerler şu şekilde sıralanabilir;

  • Apollon Tapınağı
  • Milet Tiyatrosu
  • Milet Müzesi

Apollon Tapınağı

Didim’e gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında Apollon Tapınağı gelmektedir. Tapınağın UNESCO Dünya Mirası listesine girmesi için başvuru yapılmıştır. Roma döneminden günümüze kalan çok önemli bir tarihi yapıdır. Dünyanın en büyük üçüncü tapınağı olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda dünyanın yedi harikasından birisi olarak gösterilmektedir. MÖ7. Yüzyıla kadar uzanan bu yapıda çok sayıda tarihi eser bulmak mümkündür. Bu nedenle özellikle tarih meraklısı gezginler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden birisidir.

Milet Tiyatrosu

Helen roma döneminden kalma tarihi eserlerden birisidir. Didim’i ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gerekmektedir. 150 metre uzunluğundaki bu antik tiyatro, Roma imparatoru tarafından inşa edilmiştir. 15 binden fazla kişi kapasitesine sahiptir. Yıl boyu ziyaretçilere açık olan bu tarihi yapıya giriş için ücret ödemek gerekmektedir. Müze kart sahipleri ücretsiz giriş yapabilecektir.

Milet Müzesi

Didim genelindeki tarihi eserlerin sergilendiği müze olarak bilinmektedir. Özellikle Didim genelinde yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen tarihi eserler bu müzede sergilenmektedir. 1973 yılında can ve mal güvenliği endişesi nedeniyle kapatılan bu müze 2011 yılında tekrar hizmet vermeye başlamıştır. Milet müzesi iki kısımdan oluşmaktadır. Kapalı ve açık alandan oluşan bu müzede birbirinden önemli eserler yer almaktadır. Milet Müzesi, yılın her ayında ziyaretçilere açıktır. Müzeye gitmek isteyenlerin giriş için ücret ödemesi gerekmektedir. Müze kart sahibi olanlar girişlerde ücret ödemeyecektir. Milet müzesi pazartesi günleri kapalıdır. Diğer günlerde ziyaretçilerini beklemektedir.

Yorum Yap