Kategoriler: İzmirYurtiçi Tatili

Çeşme’nin Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

Çeşme, İzmir’in en güzel ilçelerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Mavi bayraklı çok sayıda plaja sahip olan Çeşme, başta ünlü isimler olmak üzere yerli yabancı çok sayıda turistin tercih ettiği tatil yerlerinin başında gelmektedir.

Çeşme Nerededir?

Ege Bölgesi’nde yer alan Çeşme, İzmir’in popüler ilçelerindendir. Urla, Karaburun ve Ege Denizi ile komşudur. Sakız Adası’na oldukça yakın bir konumdadır. 45 dakika feribot yolculuğu ile Sakız Adası’na gidilebilmektedir.

Çeşme’ye Nasıl Gidilir?

Çeşme’ye havayolu ve karayolu ile gitmek mümkündür. Ziyaretçilerin öncelikle İzmir’e gitmesi gerekmektedir. İzmir – Çeşme arası 86 km uzaklıktadır. Özel araçla bu mesafe 1 saat sürmektedir. İstanbul – Çeşme arası 860 km uzaklıktadır ve 9 saat sürmektedir. İstanbul üzerinden feribotla ulaşım da sağlanabilmektedir. Ankara- Çeşme arası 680 km uzaklıktadır. Ve 6 saat sürmektedir. Afyon üzerinden gidilebilmektedir.

Havayolu ile Çeşme’ye gitmek için Adnan Menderes Havalimanı kullanılmaktadır. Havalimanı ve Çeşme arası 95 km uzaklıktadır. Havalimanından HAVAŞ ile Çeşme’ye gitmek mümkündür.

Çeşme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çeşme sadece yerli değil yabancı turistlerin de gözde tatil yerleri arasındadır. Yıl boyu devam eden festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Eğlence dolu bir tatil arayanların en fazla tercih ettiği yerlerdendir. Yaz dönemlerinde ilçe nüfusu 5 katına kadar çıkmaktadır. Yaz aylarında yaşanan kavurucu sıcaklara rağmen kuzeyden gelen rüzgâr sayesinde bunaltıcı bir hava hâkim olmamaktadır. Çeşme’de deniz suyunun sıcaklığı 20 derecedir. Kasım ayına kadar denize girmek mümkündür.

Çeşme’de Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Çeşme’ye gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerler bulunmaktadır. Bu yerler şu şekilde sıralanabilir;

  • Çeşme Kalesi
  • Çeşme Arkeoloji Müzesi
  • Erytharia Antik Kenti
  • Altınkum Plajı

Çeşme Kalesi

Çeşme’nin en önemli kültürel ve tarihi yapısı olarak bilinmektedir. 1508 yılında inşa edilmiştir. Oldukça iyi korunan bu kale günümüze kadar bozulmadan gelmeyi başarmıştır. Kale içerisinde arkeoloji müzesi bulunmaktadır.

Çeşme Arkeoloji Müzesi

Kale içerisinde yer alan bu müze, Topkapı Müzesi’nden getirilen silahları 1984 yılına kadar sergilemiştir. Özellikle bölgeden çıkan tarihi kalıntılara çokça yer vermektedir. Müze içerisinde 126 etnografik, 320 arkeolojik eser bulunmaktadır.

Erytharia Antik kenti

Çeşme’nin 26 km uzaklıktaki Ildırı köyünde bulunmaktadır. Adını 12 İyon devletinden birisi olan Erytharia’dan almıştır. Bölgenin en önemli tarihi eserlerinden birisidir. Kızıl kent olarak da bilinmektedir. Arkeoloji meraklılarının mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden birisidir.

Çeşme Altınkum Plajı

Çeşme’nin en güzel ve ünlü plajıdır. İlçeye 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. 500 metre uzunluğa sahiptir. Masmavi bir denizi olan Altınkum plajı, Çeşme’de bulunan diğer plajlara göre saha soğuk deniz duruna sahiptir. En fazla tercih edilen plaj olması nedeniyle çok kalabalıktır. Plaj içerisinde şemsiye ve şezlong kiralamak gerekmektedir. Bunun yanı sıra plajda yer alan Beach Club’lar sayesinde ziyaretçilere oldukça eğlenceli zaman geçirme fırsatı da sunulmaktadır.

Benzer Yazılar

Türkiye’nin En Güzel Kamp Alanları

Türkiye'nin En Güzel Kamp Alanları   Türkiye’nin her bölgesinde doğanın içinde bulunan kamp alanları, tatil… Read More

1 Mart 2021

Tarihi ve Doğal Güzellikleri ile Trabzon

Trabzon’da Yapılabilecek En Güzel Aktiviteler Karadeniz’in incisi olarak bilinen Trabzon, ülkemizin en güzel yerlerinden birisidir.… Read More

19 Ocak 2021

Kapadokya Gezinizde Buraları Atlamayın

Kapadokya’da Gidilebilecek Yerler Eski yanardağların püskürtmüş olduğu lav ve küllerin oluşturduğu ve yıllar içerisinde yağmur… Read More

21 Ağustos 2019

Fethiye’nin Gözdesi: Çalış Plajı

Fethiye’nin Gözdesi; Çalış Plajı Fethiye’nin en güzel plajlarından birisi olan Çalış Plajı, her yıl en… Read More

20 Ağustos 2019

Ayvalık Gezi Rehberi

Ayvalık Nerededir? Ayvalık’a Nasıl Gidilir? Ayvalık, Marmara Bölgesi’nde bulunan Balıkesir şehrine bağlı önemli bir turizm… Read More

19 Ağustos 2019

Antalya’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Antalya’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler Ülkemizin en turistik şehirlerinden birisi olarak bilinen Antalya, birbirinden önemli… Read More

18 Ağustos 2019