1. Ana Sayfa
  2. İstanbul
  3. Büyükada Nerededir? Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Büyükada Nerededir? Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

yurtici-tatili, istanbul - Büyükada Nerededir? Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Büyükada Nerededir? Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Büyükada, İstanbul’a bağlıdır. Prens adaları olarak bilinen 9 adadan en ünlüsü ve en büyüğü olarak bilinmektedir. Adalar Belediyesi’ne bağlıdır. Yaklaşık olarak 5,5 km karelik bir alan üzerinde yer almaktadır.

Büyükada Nerededir?

Büyükada, Marmara Denizi üzerinde bulunmaktadır. İstanbul’a bağlı olan bu ada, Prens Adaları’nın en büyüğüdür. İstanbul Maltepe ilçesine 2.3 km uzaklıkta yer almaktadır. Büyükada iki mahalleden oluşmaktadır.

Büyükada’ya Nasıl Gidilir?

Büyükada’ya gitmek için denizyolu kullanılmaktadır. İstanbul dışında Yalova ve Bursa’dan da ulaşım sağlanabilir. İstanbul üzerinden gitmek isteyenler Eminönü, Bostancı, Beşiktaş, Pendik ve Kadıköy vapur iskelelerinden gidebilecektir.

Büyükada Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Büyükada iki tepeden oluşmaktadır. Bunlar Yücetepe ve Manastır Tepesi olarak bilinir. İki mahalleden oluşan bu ada, muhteşem manzarası ile dikkat çekmektedir. Vapur iskelesi meydanda bulunan Büyükada üzerinde çok sayıda otel ve dükkân bulmak mümkündür. Ada içerisinde motorlu taşıtlar kullanılmamaktadır. Bu nedenle ada geneli bisiklet ile ya da yaya olarak gezilebilecektir.

Büyükada’da üyelik ile kullanılan plajların yanı sıra halk plajı da bulunmaktadır. Bu plajlar ücretsiz olmakla birlikte şezlong ve şemsiye kiralanması gerekmektedir. Büyükada’nın en kötü özelliği adaya ayak basıldığı anda insanın burnuna gelen ağır at kokusudur. Bunun başlıca nedeni ada genelinde fayton kullanılmasıdır.

Büyükada’da Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Büyükada’ya gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerler vardır. Bu yerler şu şekilde sıralanabilir;

  • Aya Yorgi Kilisesi
  • Adalar Müzesi
  • Prenses Koyu
  • Hamidiye Camii
  • Reşat Nuri Güntekin’in Evi
  • Adakule
  • Dilburnu

Aya Yorgi Kilisesi

Büyükada’nın en ünlü kilisesidir. 1751 yılında inşa edilmiştir. Deniz seviyesinden 204 metre yüksekliktedir. İskeleden 1 saat yürüyerek ulaşılabilir. Hristiyanlar için Türkiye’de bulunan iki hac noktasından birisidir. Her yıl Nisan – Eylül aylarında binlerce turisti ağırlamaktadır.

Adalar Müzesi

2010 yılında açılmıştır. Adanın sürgün yıllarından kalma çok sayıda esere ev sahipliği yapmaktadır. Gün içerisinde ziyaretçilere açık olan bu müzenin girişi ücretlidir.

Prenses Koyu

Büyükada’nın gizli koylarından birisidir. Deniz motoru ile ulaşım sağlanmaktadır. Gün içerisinde gezilip dönülecek bir koydur. İsteyenlere konaklama şansı da verilmektedir. Plaja girişi ücretlidir.

Hamidiye Camii

1895 yılında yapılmıştır. Önceleri bir okul binası olarak tasarlanan bu yapı, Müslüman nüfusun artmaya başlaması ile camiye çevrilmiştir. Cami, süslemeleriyle dikkat çekmektedir. Halk arasında Selvili Camii olarak da bilinmektedir.

Reşat Nuri Güntekin’in Evi

Türk edebiyatının en önemli edebiyatçılarından birisi olan Reşat Nuri Güntekin’in ailesiyle birlikte yaşadığı ev olarak bilinmektedir. Adanın bakımsız bırakılmayan nadir köşklerinden birisidir. Beyaz dış cepheye sahip olan bu köşk, pembe panjurları ile dikkat çekmektedir.

Adakule

Büyükada’nın yangın kulesi olarak bilinmektedir.  Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlıdır. Her yıl Nisan ayında çalışmaya başlar. Manzarası sayesinde turistlerin ilgisini çeken yerlerin başında gelmektedir.

Dilburnu

Büyükada’da uğramanız gereken en güzel piknik alanlarından birisidir. Özel işletmelere ait masalarda mangal yakarak keyifli bir gün geçirilebilmektedir.

Yorum Yap