1. Ana Sayfa
  2. Ege Bölgesi
  3. Bodrum Nerededir? Bodrum’a Nasıl Gidilir

Bodrum Nerededir? Bodrum’a Nasıl Gidilir

yurtici-tatili, ege-bolgesi-yurtici-tatili - Bodrum Nerededir? Bodrum'a Nasıl Gidilir

Bodrum Nerededir? Bodrum’a Nasıl Gidilir?

Bodrum, Muğla iline bağlı oldukça ünlü bir ilçedir. Beyaz kireç kaplı taş evleri ve tertemiz denizi ile ünlüdür. Yaz aylarında turist akınına uğrayan Bodrum, ünlülerin de vazgeçilmez tatil adreslerinin başında gelmektedir.

Bodrum Nerededir?

Bodrum, Ege Bölgesi’nde bulunmaktadır. Muğla iline bağlı 13 ilçeden birisidir. Kendisine bağlı çok sayıda beldeden oluşmaktadır. 689 km2 ‘lik bir alanda bulunan Bodrum, 215 km sahil şeridine sahiptir.

Bodrum’a Nasıl Gidilir?

Bodrum’a havayolu ya da karayolu ile gitmek mümkündür. Havayolu ile gitmek isteyenler Milas – Bodrum Havalimanı’nı kullanmak zorundadır. Havalimanının Bodrum’a uzaklığı 32 km’dir. Bu da 35 dakika mesafe anlamına gelmektedir. Havalimanından özel araç kiralayarak ya da havalimanı servisleri ile geçiş yapılabilmektedir.

Karayolu ile gitmek isteyenler Milas üzerinden ulaşım sağlayacaktır. Birçok otobüs firması Bodrum’a sefer düzenlemektedir. Bunun yanı sıra özel araçla da gelmek mümkündür. İstanbul – Bodrum arası 706 km uzaklıktadır ve 10 saat sürer. Ankara – Bodrum arası 708 km, İzmir – Bodrum arası 242 km ve Muğla – bodrum arası 111 km uzaklıktadır.

Bodrum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bodrum, Muğla’nın en turistik ilçelerinden birisidir. Bu ilçede ilk dikkat çeken, bütün evlerin beyaz renkte, kapı ve pencerelerinin ise çivit mavisi renginde olmasıdır. Bu ortaya muhteşem bir görüntü çıkmasına neden olmaktadır. Türkiye’nin hem yerli hem de yabancı turistleri için en popüler tatil yeridir.

Bodrum, ziyaretçilerine hem sakin huzurlu bir tatil hem de hareketli, eğlenceli bir tatil fırsatı sunmaktadır. 160 bin kişilik nüfusu ile Muğla’nın en kalabalık ilçesidir. Yaz aylarında nüfusu 1.5 milyona çıkmaktadır.

Bodrum’da Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Bodrum’a gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerler vardır. Bu yerler şöyle sıralanabilir;

  • Bodrum Kalesi
  • Sualtı Arkeoloji Müzesi
  • Halikarnas Mozolesi
  • Antik Tiyatro

Bodrum Kalesi

Bodrum’un en önemli tarihi yerlerinden birisidir. Günümüze kadar hiç bozulmadan gelmeyi başarmış en sağlam kalelerdendir. İlçe merkezinde bulunan bu kale, üç tarafı denizlerle çevrili durumdadır. İki önemli limanı birbirinden ayırma görevini üstlenmektedir. Klasik kale mimarisinden oldukça uzaktır. Ziyaretçilerine her bölümünde farklı bir mimari sunmaktadır.

Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Kalesi içerisinde yer almaktadır. Bodrum2da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Dünyanın sayılı sualtı arkeoloji müzelerinden birisidir. İçerisinde 14 sergi salonu bulunmaktadır. 10 binden fazla esere ev sahipliği yapmaktadır. Girişi ücretlidir.

Halikarnas Mozolesi

MÖ 300’lü yıllarda yaşadığı bilinen kraliçe Artemis’in eşi anısına yaptırdığı mozoledir. Dünyanın yedi harikasından birisi olarak bilinmektedir. 1034 yılındaki büyük depremle yıkılmıştır. Kopan parçaları bodrum kalesi yapımında kullanılmıştır. Mozoleye giriş ücretlidir.

Antik Tiyatro

Klasik çağlardan günümüze gelmeyi başarmış tarihi bir tiyatrodur. Bordum merkezde bulunur. Roma döneminde tiyatroların yapıldığı yer olarak bilinmektedir. 13 bin kişilik kapasiteye sahiptir. 24 saat boyunca ziyaretçilere açık olan bu yapı ücretsiz gezilebilmektedir.

Yorum Yap