1. Ana Sayfa
  2. Karadeniz Bölgesi
  3. Ayder Yaylası Nerededir? Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Ayder Yaylası Nerededir? Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Ayder Yaylası

Karadeniz’in Rize iline bağlı olan Ayder Yaylası, ülkemizin en ünlü yaylalarından birisi olarak bilinmektedir. Balı ve şifalı kaplıcaları ile ünlüdür. Deniz seviyesinden 1350 metre yükseklikte bulunmaktadır.

Ayder Yaylası Nerededir?

Rize iline bağlı olan Ayder Yaylası, Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda yer almaktadır. Sırtını Kaçkar Dağlarına dayamıştır.

Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Ayder Yaylasına havayolu ve karayolu üzerinden gitmek mümkündür. Karayolu ile gitmeyi tercih edenler, Karadeniz sahil yolu üzerinden Çamlıhemşin’e ve oradan Ayder Yaylasına ulaşabilmektedir. Çamlıhemşin ve Ayder Yaylası arası 19 km uzaklıktadır. Bu mesafe özel araç ile gidildiğinde gezginleri eşsiz bir doğa manzarası karşılayacaktır.

Havayolu ile gitmek isteyenler ise Trabzon havalimanına vardıktan sonra HAVAŞ ile Pazar ilçesine ve sonrasında Çamlıhemşin – Ayder yaylasına ulaşabilecektir.

Ayder Yaylası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ayder yaylasının geçmişi 13. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. 19. Yüzyıldan itibaren yaylaya yerleşim başlamıştır. Ayder yaylası eski dönemlerde sadece ot biçme şenlikleri için kullanılmıştır. 1987 yılında ise Ayder yaylası turizm bölgesi olarak ilan edilmiştir. 1944 yılında Milli Park unvanına kavuşmuştur.

Günümüzde Ayder Yaylası, hem turizm hem de eğlence açısından oldukça önemli bir yer olarak bilinmektedir. Kaçkar Dağları’na gelen dağcıların en önemli konaklama yerlerinin başında gelmektedir. Ayder Yaylası, yüksek dağların ortasında yer almaktadır. Yeşilin her tonunu n bulunduğu bu muhteşem yayla, ahşap evlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Ayder Yaylası’nın zirvesinden çıkan su, aşağılara doğru bir şelale görevi görmeye başlar. Görüntüsünün gelin tülüne benzetilmesi nedeniyle bu şelaleye ‘Gelin Tülü Şelalesi’ denmektedir. Manzarası oldukça güzel olan bu yayla, görüntüsü sayesinde her yıl yüzlerce turisti kendisine çekmektedir.

Ayder Yaylası’nın Osmanlı döneminden bu yana şifalı sulara sahip olduğu bilinmektedir. Özellikle romatizma hastaları ve iç hastalıklar, kadın hastalıkları, cilt hastalıkları ile uğraşan kişilerin şifa bulduğuna inanılmaktadır. Yayla içerisinde 260 metre derinlikte ve 55 derece sıcaklıkta kaplıcalar bulunmaktadır. Bu kaplıcalar, ziyaretçilerine şifa dağıtmasıyla ünlüdür.

yurtici-tatili, karadeniz-bolgesi - Ayder Yaylası Nerededir? Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Ayder Yaylası’nda Kalınabilecek Yerler Nelerdir?

Ayder yaylasında çok sayıda otel ve kaplıca bulunmaktadır. Yılın her dönemi oldukça hareketli olan bu yayla, aşırı kalabalık ortamlardan uzaklaşmak ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için en doğru adrestir. Kaplıcalarda birbirinden ayrı olarak hazırlanmış ve her birine 50 kişinin girebileceği şekilde tasarlanmış kaplıcalar bulunmaktadır.

Yaz ayları oldukça hareketli olan yayla, kış sporları ile ilgilenenler için kış aylarında da çok ünlü bir yerdir. Trekking ve rafting tutkunları için de düzenlenen özel festivalleri sayesinde gençler de sıklıkla buraya gelmektedir. Geceleri ateş yakılan Ayder yaylasında keyifli saatler geçirmek mümkündür. Ayder Yaylasında her sene Haziran ayında ‘Ayder Yayla Şenlikleri’ düzenlenmektedir. Bu şenlikler turistlerin çok ilgisini çekmektedir. Bu sayede turizm açısından da önemli yerlerden birisi haline gelmiştir.

Yorum Yap