1. Ana Sayfa
  2. İstanbul
  3. Avşa Adası Nerededir ve Avşa’ya Nasıl Gidilir?

Avşa Adası Nerededir ve Avşa’ya Nasıl Gidilir?

Avşa Adası

Avşa Adası, İstanbul’a yakın olması nedeniyle çok sık ziyaret edilen yerler arasındadır. Tatil isteyenler için en iyi alternatiflerden birisidir. Avşa adası, üzün şarabı ile ünlüdür. Her an hareketli bir yer olduğu için hem gençler hem de aileler için en iyi seçenekler arasındadır.

Avşa Adası Nerededir?

Avşa Adası, Marmara Bölgesi’nde bulunmaktadır. İstanbul’a oldukça yakın bir mevkidedir.

Avşa Adası’na Nasıl Gidilir?

Avşa adasına İstanbul üzerinden gitmek mümkündür. Kısa tatil kaçamakları için ilk tercih edilen adreslerden birisidir. İstanbul’dan İDO ile ulaşım sağlanabilir. Deniz otobüsü ile direkt Avşa adasına gitmek mümkündür. Deniz otobüsü ile yolculuk 4 saat sürmektedir.

Erdek üzerinden gidişlerde ise 3 saatte Avşa adasına ulaşmak mümkündür. Ada içerisinde ise en fazla tercih edilen gezi yolu bisiklet kiralamaktır.

Avşa Adasında Nerede Kalınır?

Avşa adasında birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalar müşteri toplamak için adeta birbiri ile yarışmaktadır. Avşa adası içerisinde pansiyon ve hotel seçenekleri çok fazladır. Bunun yanı sıra tatilciler için kiralık ev bulmak da mümkündür. Tatile gidilecek kişi sayısı, kalınacak süre göz önünde tutularak kalınacak yere karar verilebilir.

Avşa Adasında Ne Yenir?

Avşa adasında ziyaretçileri çok sayıda restoran ve kafe beklemektedir. Ada genelinde kahvaltılar açık büfe şeklinde yapılmaktadır. Sahile yakın alanlarda ise kumpir, döner, tost, sandviç ve kebap gibi yiyecekleri bulmak mümkündür. Ada olması nedeniyle balık ve deniz ürünleri bolca yenmektedir. Bu nedenle özellikle akşam yemeklerinde taze ve günlük deniz ürünlerini bulmak oldukça kolaydır.

Avşa Adasında Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Avşa adasına gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerler bulunmaktadır. Bu yerler şu şekilde sıralanabilir;

  • Yiğitler köyü
  • Şarap fabrikaları
  • Manastır
  • Tarihi çınaraltı

Yiğitler Köyü

Adanın arka taraflarında bulunan bu köy, sakin bir ortam arayanlar için doğru adres olacaktır. Bu köyün denizi oldukça temizdir. Rumlara ait tarihi yapılara çokça rastlanmaktadır.

Şarap Fabrikaları

Adanın özel şarap üretimi yapan iki önemli markasına ait fabrika burada bulunmaktadır. Üzüm bağları ile ünlü olan Avşa Adası, şarap fabrikalarına da fazlasıyla yer vermektedir.

Manastır

Manastır iskeleden yürüyerek 30 dakikalık mesafededir. Taksi ile 5 dakikada gidilebilmektedir. Avşa adasında bulunan manastırda 2 kat ve 80 oda bulunmaktadır. Bölgenin en meşhur papaz okullarından birisine de ev sahipliği yapmaktadır.

Tarihi Çınaraltı

Yıllara meydan okuyarak günümüze kadar gelmeyi başarmış bir yapıdır. Heybetli bir çınar ağacının altında birçok masa bulunmaktadır. Bu masalarda yorgunluk atmak ve bir şeyler içerek adanın tadını çıkarmak mümkündür. Hava ne kadar sıcak olursa olsun, Tarihi Çınaraltı’nda her zaman serin hava bulmak mümkündür.

Avşa Adası Gece Hayatı Nasıldır?

Avşa adasının gündüzü kadar gecesi de oldukça eğlencelidir. Ada içerisinde birbirinden eğlenceli barlar ve gece kulüpleri bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük üstü açık diskosu da Avşa adasında yer almaktadır.

Yorum Yap