1. Ana Sayfa
 2. Antalya
 3. Antalya’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Antalya’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

yurtici-tatili, antalya - Antalya’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Antalya’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Ülkemizin en turistik şehirlerinden birisi olarak bilinen Antalya, birbirinden önemli tarihi yerleri de bünyesinde barındırmaktadır. Tatil için Antalya’yı seçenler, gezilecek yerlerini tam bilmiyor olabilir. Bu yazımızda Antalya’da yer alan ve görülmesi gereken tüm tarihi yerleri sizlerle paylaşacağız.

Uygarlıklar merkezi olarak bilinen Antalya, dünyanın her yerinden yüzlerce turisti ağırlamaktadır. Deniz ve kumun çok cazip olduğu bu ilimizde tarihi eserler de turistlerin dikkatini çekmektedir. Antalya’da görülmesi gereken tarihi yerler şu şekilde sıralanabilir;

 • Tarihi Kaleiçi
 • Yivli Minare
 • Tarihi Liman Antalya Marina
 • Hadrian Kapısı
 • Phaselis Antik Kenti,
 • Aspendos Tiyatrosu
 • Perge Antik Kenti
 • Xanthos Antik Kenti
 • Termessos Antik Kenti
 • Alanya Kalesi
 • Myra Antik Kenti
 • Apollon Tapınağı
 • Olimpos Antik Kenti
 • Rhodiapolis Antik Kenti
 • Gelidonya Feneri

Tarihi yerleri biraz daha yakından inceleyelim…

Tarihi Kaleiçi

Ortaçağdan kalma bir tarihi eser olarak bilinen Kaleiçi, roma, Bizans ve Osmanlı izlerini taşımaktadır. Anadolu’nun en eksi kentlerinden birisi olarak bilinen bu yeri cumbalı ahşap evleri ve sakin avlularıyla dikkat çekmektedir.

Yivli Minare

Antalya’nın önemli sembollerinden birisidir. Selçuklu zamanından kalma bu minare şehrin her noktasından görülmektedir. 45 metre uzunluğundaki bu minare yarım silindirli yiv şekli ile sekiz farklı kuşağı ve firuze taşları ile şehrin dikkat çeken tarihi eserlerindendir.

Tarihi Liman Antalya Marina

Manzarası ile dikkat çekici olan tarihi yat limanı, Bergama Kralı tarafından dünyadaki cennet olarak nitelendirilmiştir.

Hadrian Kapısı

Üç kapılar olarak da bilinen Hadrian kapısı, MS 130 yılında Roma imparatorluğu tarafında inşa edilmiştir. İki sütun ve dört kapı kulesi üzerinde yükselmekte olan bu kapı üç kemerlidir.

Phaselis Antik Kenti

Kemer’de bulunan bu antik kent, Likyalıların en önemli doğu kıyısı limanı olarak bilinmektedir. Doğal güzelliklerden birisi olan bu antik kent, denizi ve tarihi bir arada sunmaktadır.

Aspendos Tiyatrosu

Antalya’nın en önemli antik yerlerinden birisidir. Roma döneminden kalma olan Aspendos Tiyatrosu, en iyi korunan tarihi eserlerden birisidir.

Perge Antik Kenti

Antalya merkeze yakın olan bu antik kent, UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’nde yer almaktadır. Helenistik dönem kalıntılarının bulunduğu bu antik kent en zengin tarihi güzellikler arasında yer almaktadır.

Xanthos Antik Kenti

Fethiye merkeze yakın olan antik kent, Likya döneminden kalma tarihi bir eserdir. Likyalıların dini merkezi olarak bilinen bu kent 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine girmeyi başarmıştır.

Termessos Antik Kenti

Ülkemizde en iyi korunmuş tarihi yerlerden birisi olarak bilinen Termessos Antik kenti, çok sayıda tapınaktan oluşmaktadır. Milli park kapsamına alınmış olan bu alan doğal bir platform üzerine kurulmuştur.

Alanya Kalesi

Antalya’nın en güzel tatil yerlerinin başında gelmektedir. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı izleri taşımasıyla bilinir. 10 hektarlık bir alan üzerinde bulunan Alanya kalesi, günümüzde turistlerin ziyaret ettiği en önemli yerlerdendir.

Myra Antik Kenti

Kaya mezarlarının, kitabelerin ve Roma tiyatrosunu içinde barındıran Myra Antik Kenti, ziyaret edilmesi gereken en önemli ve kapsamlı antik kentlerin başında gelmektedir.

Apollon Tapınağı

Eşsiz ve oldukça görkemli mimarisi ile dikkat çeken Apollon Tapınağı, Side’nin en fazla ziyaret edilen yerleri arasındadır.

Olimpos Antik Kenti

Helenistik dönemden kalma olan Olimpos Antik Kenti, hala gün yüzüne çıkmamış güzelliklere sahiptir. Antalya’da en fazla görülen antik yerlerden birisi olarak bilinmektedir.

Rhodiapolis Antik Kenti

Kumluca’da bulunan bir tepe üzerinde inşa edilmiş olan antik kent, Rodoslular tarafından kurulmuş bir şehir olarak bilinmektedir.

Gelidonya Feneri

Taşlık Feneri olarak da bilinen Gelidonya Feneri, ülkemizdeki en büyük fenerlerden birisidir. Manzarası ile dikkat çeken Galidonya Feneri, turistler tarafından çok ilgi görmektedir.

Yorum Yap