1. Ana Sayfa
  2. Yurtiçi Tatili
  3. Anamur’a Nasıl Gidilir? Anamur Seyahat Rehberi

Anamur’a Nasıl Gidilir? Anamur Seyahat Rehberi

yurtici-tatili - Anamur'a Nasıl Gidilir? Anamur Seyahat Rehberi

Anamur Nerededir? Anamur’a Nasıl Gidilir?

Anamur, Mersin iline bağlı bir ilçe olarak bilinmektedir. Konumundan dolayı ‘Rüsgarlı burun’ olarak anılmaktadır. Çok eski çağlardan bu yana farklı uygarlıklar tarafından kullanılmıştı. Muz, yer fıstığı ve çilekleri ile ünlüdür.

Anamur Nerededir?

Anamur, Mersin ilinin ilçelerinden birisidir. Mersin – Antalya karayolu üzerinde bulunmaktadır. Mersin ile arasında 7 km mesafe bulunur.

Anamur’a Nasıl Gidilir?

Anamur’a gitmek için havayolu ya da karayolu tercih edilebilmektedir. Havayolu ile gitmek isteyenler, Adana Şakirpaşa havalimanına gidip oradan Anamur’a geçmek zorundadır. Kara yolu ile gitmek isteyenler ise özel araç ya da otobüs ile ulaşım sağlayabilirler mersin Otogarı’ndan Anamur’a servisler bulunmaktadır.

Anamur’a Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz ikliminin yaşandığı Anamur, oldukça sıcak ilçelerden birisidir bu nedenle de çok fazla nem görülür. Kış aylarında ise bolca yağmur ve rüzgâr görülmektedir. Anamur’un en güzel dönemleri ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Ilıman havası ile tatilcilere rahatlık sunacaktır.

Anamur Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anamur, yüzyıllar boyunca birbirinden önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Kizuvatlılar ile başlayan serüveni Osmanlı hakimiyeti ile son bulmuştur. Anamur, Caretta Caretta yumurtalarının en çok bulunduğu yer olarak bilinmektedir. Bununla birlikte nesli tükenmek üzere olan çok sayıda hayvan türüne de ev sahipliği yapmaktadır.

Anamur’da Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Anamur’a gidince mutlaka görülmesi gereken bazı yerler vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Köşekbükü Mağarası
  • Anamur Çayı
  • Mamure Kalesi
  • Anamur Müzesi
  • Anemurium Antik kenti

Köşekbükü Mağarası

Anamur’un en önde gelen yapılarından birisidir. Büyüleyici bir havaya sahiptir. Turistik açıdan oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra sağlık turizmi için de çok tercih edilmektedir. Mağaranın astım hastalarına şifa verdiğine inanılmaktadır. 500 metre genişliğindeki bu mağarada çok sayıda sarkıt ve dikit görmek mümkündür. Mağara dilek, şifa ve huzur olarak adlandırılan üç bölümden oluşmaktadır.

Anamur Çayı

Anamur’un ünlü çayı olarak bilinir. Her yaz ziyaretçi akınına uğramaktadır. Buz gibi suya sahip olmasıyla ünlüdür. Etrafında çok sayıda restoran ve plaj bulmak mümkündür.

Mamure Kalesi

Tarihin en önemli yerlerinden birisidir. Orta çağdan kalma olarak bilinir. Sahil şeridinde yer almaktadır. Yapının içerisinde ünlü Mamure Kalesi de bulunur. Her yıl ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Anamur Müzesi

Anamur’da bulunan tarihi kalıntıların sergilendiği yerdir. Anamur konumu itibariyle çok fazla uygarlık tarafından merkez olarak kullanılmıştır. Bu nedenle müze içerisinde her uygarlıktan bir parça bulmak mümkündür.

Anemurium Antik Kenti

Arkeolojik kazıların çokça yapıldığı yer olarak bilinir. İçerisinde çok sayıda kültürel kalıntı bulunmaktadır. Anamur halkına ait olduğu bilinen 9 bin tarihi eser bu antik kent içerisinde yer almaktadır. Bunun yanı sıra antik kent içerisinde tarihi hamamlar, surlar, tiyatro, konser salonları ve kilise gibi yapılar da yer almaktadır. Anamur’da görülmesi gereken yerlerin başında Anemurium Antik kenti gelmektedir.

Yorum Yap