1. Ana Sayfa
  2. Antalya
  3. Alanya Nerededir? Alanya’ya Nasıl Gidilir?

Alanya Nerededir? Alanya’ya Nasıl Gidilir?

yurtici-tatili, antalya - Alanya Nerededir? Alanya’ya Nasıl Gidilir?

Alanya Nerededir? Alanya’ya Nasıl Gidilir?

Alanya, Akdeniz Bölgesi’nde bulunan en önemli tatil beldelerinden birisidir. Antalya iline bağlıdır. Turizm açısından ön plana çıkmaktadır. Her yıl yaz aylarında turist akınına uğrayan yerlerin başında gelmektedir.

Alanya Nerededir?

Alanya, ülkemizin güneyinde bulunur. Antalya’nın ilçesi olarak bilinmektedir. Şehir merkezine 140 km uzaklıktadır. Manavgat ve Gazipaşa ile komşu olan Alanya, Konya ve Karaman ile de sınır komşusudur.

Alanya’ya Nasıl Gidilir?

Alanya’ya karayolu ve havayolu kullanarak gitmek mümkündür. Antalya üzerinden gidişler yaklaşık 2 saat sürmektedir. İstanbul – Alanya arası 800 km uzaklıktadır. Bu yaklaşık 10 saatlik bir yol anlamına gelmektedir. İstanbul üzerinden havayolu ile gelmeyi düşünenler, 50 dakika sonra Alanya’da olacaktır.

Ankara – Alanya arası 520 km uzaklıktadır. Bu durumda yaklaşık 6,5 saat yolculuk yapmak gerekir. Havayolu ile gidişlerde ise süre 30 dakikaya düşmektedir.

Alanya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Alanya, Akdeniz bölgesinde ön plana çıkan ilçelerden birisidir. Toros Dağları ile Akdeniz ortasında bulunmaktadır. İçerisinde doğal güzelliklerin yanı sıra çok önemli tarihi yapıları da barındırmaktadır. Kültürel özellikleri nedeniyle sahil kasabaları arasında en fazla öneme sahip yerdir.

Alanya’da Gidilmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Alanya’ya gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerler bulunmaktadır. Bu yerler;

  • Alanya Kalesi
  • Tersane
  • Kızıl Kule
  • Alanya Arkeoloji Müzesi
  • Alanya Atatürk Evi Müzesi
  • Dim mağarası ve Dim Çayı
  • Damlataş Mağarası
  • Cleopatra Plajı

Alanya Kalesi

Alanya’nın en önemli tarihi yeridir. Yüzyıllar içinde birbirinden önemli uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. 10 hektarlık bir alan üzerine inşa edilmiş olan Alanya kalesi, 83 kule, 140 burç ve 400 sarnıca sahiptir. Alanya kalesi girişinde ücret alınmaktadır.

Tersane

1228 yılında inşa edilmiştir. Alanya’nın önemli tarihi yapılarından birisidir. Döneminde gemi üretimi ve donanmanın korsan saldırılarından korunması amacı ile kullanılmıştır. Günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

Kızıl Kule

1226 yılında yapılmıştır. Deniz savunma sistemlerine en güzel örneklerin başında gelmektedir. Liman ve kaleyi saldırılardan korumak amacıyla yapılmıştır.

Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya merkezde bulunmaktadır. 1967 yılında açılmıştır. Bölgede yapılan tarihi kazı çalışmalarından elde edilen tarihi eserler bu müzede sergilenmektedir. Girişi ücretli olan bu müzeye mizekart ile ücretsiz girilebilmektedir.

Alanya Atatürk Evi Müzesi

Alanya mimarisinin en güzel örneklerinden birisidir. 1935 yılında inşa edilmiştir. Atatürk’ün konakladığı ev olarak bilinir. 1987 yılında yapılan yenileme çalışmasının ardından müze haline getirilmiştir. İçinde Atatürk ile ilgili çok sayıda eşya sergilenmektedir. Girişi ücretsizdir.

Dim Çayı ve Dim Mağarası

Alanya’nın en turistik yerlerinden birisidir. Mağaranın sıcaklığı yaz – kış 18 derecedir. Dim çayı kenarında birçok restoran bulunmaktadır. Burada çay üzerinde keyif yapmak mümkündür.

Damlataş Mağarası

1948 yılında tesadüf eseri bulunmuştur. Türkiye’nin turizme açılmış ilk mağarasıdır. 200 metrekarelik bir alana sahiptir. Yaz – kız sıcaklığı 22 derecedir. Havasının astım hastaları için şifalı olduğu bilinmektedir.

Cleopatra Plajı

Damlataş mağarasının bitiminde başlamaktadır. 2 km uzunluğundaki bu plaj eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Cleopatra’ya hediye edildiği bilinmektedir. Mavi bayraklı bir plajdır.

Yorum Yap