1. Ana Sayfa
  2. Alaçatı
  3. Alaçatı Seyahat Rehberi

Alaçatı Seyahat Rehberi

yurtici-tatili, alacati - Alaçatı Seyahat Rehberi

Alaçatı Nerededir? Alaçatı’ya Nasıl Gidilir?

Son yılların en fazla parlayan adreslerinden birisi de Alaçatı’dır. Her yıl ziyaretçi akınına uğrayan Alaçatı, tatilcilerin gözde mekânları arasında yer almaktadır. Alaçatı’nın en büyük özelliği, birbirinden süslü sokaklarının ve oldukça hareketli gece hayatının olmasıdır. Eğlenmek isteyen tatilciler, bu nedenle ilk adres olarak Alaçatı’ya gelmektedir.

Alaçatı Nerededir?

Lavanta kokulu kasaba olarak da nitelendirilen Alaçatı, İzmir’in Çeşme ilçesinde yer almaktadır. İzmir’e 79 km uzaklıktaki bu şirin kasaba, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na ise 85 km uzaklıktadır. İstanbul üzerinden Alaçatı’ya gitmek için 550 km yol gitmek gerekir. Bu da yaklaşık 6 saat sürecektir. Ankara’dan ise 675 km uzaklıktadır. Bu durumda 7,5 saat yol gitmek gereklidir.

Alaçatı’ya Nasıl Gidilir?

Alaçatı’ya havayolu ile ulaşmak isteyenler öncelikle İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na gitmelidir. Havalimanından HAVAŞ ile kasabaya ulaşım sağlanabilir. Bununla birlikte Çeşme’ye ait seyahat firmaları da havalimanı – Alaçatı arasında seferler düzenlemektedir. Alaçatı’ya havalimanından gün içerisinde birçok saatte araç bulmak mümkündür. 90 dakika kadar süren bu yolculuk için 25 TL ücret talep edilmektedir.

Otobüs ile ulaşım sağlamak isteyenler, Çeşme seyahat otobüslerini tercih edebilirler. Nisan – Kasım ayları arasında her saat başı otobüs bulmak mümkündür. Diğer aylarda ise daha seyrek sefer konmaktadır. Alaçatı’ya giden otobüs seferleri için 20 TL ücret talep edilmektedir. Bu seferler sabah 06:00’da başlayıp akşam 22:00’ye kadar devam etmektedir.

Uzun yol otobüslerde ise İstanbul, Ankara ve Bursa üzerinden Kamil Koç, Pamukkale ya da Metro turizm ile seyahat edilebilmektedir.

İzmir üzerinden belediyenin sağladığı ESHOT sayesinde Alaçatı’ya gitmek mümkündür. Bunun için 2 otobüs değiştirmek gerekmektedir. Çeşme üzerinden ise her 10 dakikada bir sefer düzenlenmektedir. Yaklaşık 20 dakika süren seferlerde Çeşme’den binen yolcular Alaçatı’da inmektedir.

Alaçatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Alaçatı, Ege bölgesinin en gözde tatil yerlerinden birisidir. Akdeniz sıcağından çok hoşlanmayanlar için en doğru adres olarak gösterilebilir. Alaçatı’nın deniz suyu hem daha serin hem de daha az tuzludur. Bu nedenle birçok tatilcinin tercih sebepleri arasına girmeyi başarmıştır.

Alaçatı’nın genelinde rengârenk taş evler ve lavanta kokan sokaklar bulunmaktadır. Rüzgâr sörfü tutkunları için en doğru adres olan Alaçatı, bu sporun en rahat yapılabileceği yerlerdendir. Sörfçüler sadece yaz aylarında değil kış aylarında da Alaçatı’ya akın etmektedir.

Bu dikkat çekici tatil kasabası aynı zamanda oldukça hareketli bir gece hayatına sahiptir. Birbirinden güzel canlı müzik yerleri, kafeteryaları, restoranları ve butikleri ile tatilcilerin hem gündüz hem de gece keyifli zaman geçirmesine fırsat vermektedir. Tüm yılın yorgunluğunu atmak ve 4 – 5 gün de olsa huzurla kafa dinlemek isteyenler, eğlenceli zaman geçirmek isteyenler için Alaçatı, Türkiye’de tatil yapılabilecek en doğru adreslerinden birisi olarak gösterilebilir.

Yorum Yap