1. Ana Sayfa
  2. Ege Bölgesi
  3. Foça Geziniz için Seyahat Rehberi

Foça Geziniz için Seyahat Rehberi

yurtici-tatili, ege-bolgesi-yurtici-tatili - Foça Geziniz için Seyahat Rehberi

Foça Nerededir? Foça’ya Nasıl gidilir?

İzmir’in en güzel sahil kasabalarından birisi de Foça’dır. Antik dönemlerde Anadolu’nun en büyük kentlerinden birisi olarak bilinir. Gidenlere huzur veren Foça, Ege’nin görülmesi gereken koylarının başında gelmektedir.

Türkiye’de tatil köyü kavramının henüz başlamadığı zamanlarda Foça tatil köyü olarak bilinmekteydi. Türkiye’nin ilk tatil köyü olarak bilinen Foça, Ege’nin en ünlü turizm yerlerinin başında gelmektedir. Foça hem doğal güzelliklere sahiptir hem de oldukça huzur verici bir yerdir.

Foça Nerededir?

Adını foklardan aldığı bilinen Foça, İzmir’de yer almaktadır. İzmir’e 60 km uzaklıktadır. Güney sınırında Gediz Irmağı yer alır.

Foça’ya Nasıl Gidilir?

Foça’ya havalimanı üzerinden gitmek isteyenler için en yakın yer İzmir Adnan Menderes Havalimanı’dır. Havalimanından Foça’ya 90 km yol bulunmaktadır. Foça’ya gitmenin en kolay ve ucuz yolu İZBAN’ ı kullanmaktır. Otobüs ya da özel araç ile de ulaşım sağlanabilir. Havalimanından Foça’ya gidiş 2 saat sürmektedir. Havalimanından gidilmesi gereken güzergâh Gaziemir – Karşıyaka – Menemen olarak belirlenmiştir.

Otobüs ile gidişlerde İzmir otogarı kullanılmaktadır. Otogardan dolmuş ile Foça’ya gitmek mümkündür. Bunun için ESHOT 204 numaralı otobüs kullanılmalıdır. Otobüs hareket saatleri 06:00 – 23.00 olarak belirlenmiştir.

İstanbul’dan Foça’ya 500 km mesafe bulunmaktadır. Bu mesafe 6 saat sürecektir. Özel araç ile gidildiği zaman İstanbul – Gebze – Bursa – Karacabey – Mustafakemalpaşa – Susurluk – Balıkesir – Akhisar – Manisa – Menemen – Foça rotası izlenmelidir. Araç olmaması durumunda İstanbul üzerinden deniz otobüsü ile Bandırmaya geçilip oradan trenle Menemen’e ve dolmuşla Foça’ya geçilebilir.

Foça Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Foça’ya gidenlerin mutlaka görmesi gereken bazı yerler bulunmaktadır. Bunlar;

  • Siren Kayalıkları
  • Foça Adaları
  • Athena Tapınağı
  • Kybele Açıkhava Tapınağı
  • Arkaik Duvar ve Heredot Duvarı
  • Pers Anıt Mezarı
  • Şeytan Hamamı
  • Yel Değirmenleri

Siren Kayalıkları

Foça’da görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Homeros Destanı’nda adı geçen bu kayalıklar, Foça’ya adını veren fokların da evi olarak bilinmektedir.

Foça Adaları

Foça’da yer alan 6 ıssız adanın birleşimidir. Bu bölge halk tarafından piknik alanı ve plaj olarak kullanılmaktadır. Türkiye’deki son Akdeniz foku kolonisi bu bölgede yaşamaktadır.

Athena Tapınağı

Bu tapınak, 12 İyon kentinden birisi olan Phokaia kentinin ana tanrıçası olan Athena’nın adına yapılmıştır.

Kybele Açıkhava Tapınağı

Tapınağın surlarının bir bölümü harçsız olarak yapılmıştır. Roma dönemine gelindiği zaman kireç harcı kullanılan bu tapınakta Osmanlı döneminde kum ve tuğla harcı eklenmiştir. Foça’nın en ünlü tapınaklarından birisidir.

Arkaik Duvar ve Heredot Duvarı

Foça’da son dönemlerde gerçekleştirilen kazılarda ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkartılmış olan bu duvarlar, MÖ 546 yılında bu bölgede çok büyük savaşların gerçekleştirildiğini kanıtlamaktadır.

Pers Anıt Mezarı

Foça’da yol kenarında bulunan kuru bir dere yatağıdır. Pers döneminde inşa edilmiştir. Yarı yontulmuş kaya mezarlarından oluşmaktadır.

Şeytan Hamamı

Kayaların oyulması ile yapılmış bir aile kaya mezarı olarak bilinmektedir. İki mezar odasından oluşur.

Yel Değirmenleri

Foça’nın en tarihi yerlerinden birisidir. Neredeyse yıkılmak üzere olan bu yel değirmenleri tarihi en iyi şekilde yansıtmaktadır.

Yorum Yap