1. Ana Sayfa
  2. Ukrayna
  3. Ukrayna’da Görülmesi Gereken 5 Şehir

Ukrayna’da Görülmesi Gereken 5 Şehir

ukrayna-kiev

Vizesiz ükelerden birisi olan Ukrayna, etkileyici güzelliği ile harika bir coğrafyaya sahip. Ulaşımın kolay olması ve Türkiye’ye olan yakınlığı sayesinde popülerliği gün geçtikte artmakta. Eğer seyahatinizi ucuza getirmek için vizesiz ülkeleri araştırıyorsanız, farklı kültürler, samimi insanlar, yeni tatlar arıyorsanız Ukrayna sizin adınıza uygun bir tercih olacaktır.

Renkli gece hayatı, etkileyici farklı kültürel ve tarihi eserleri ile işte Ukrayna’da kesinlikle ziyaret edilmesi gereken şehirler;

Kiev

Yaklaşık olarak beş asır boyunca Türkler tarafından yönetilmiş olan Kiev, Ukrayna’nın başkenti ve en büyük kentlerinden bir tanesi. Ulusal Tarih Müzesi, Kiev Pechersk Lavra, Aziz Sofya Katedrali, Aziz Andres gibi birden fazla tarihi unsuru bünyesinde bulunduran Kiev, Ukrayna’nın en ünlü destinasyonlarından bir tanesi.

yurtdisi-tatili, vizesiz-ulkeler, ukrayna - Ukrayna'da Görülmesi Gereken 5 Şehir

Zaporijya

Aziz Andrew Katedrali, Kutsal Bakire Koruma Katedrali, Dinyeper Hidroelektrik İstasyonu ve Antik Araba Müzesi gibi turistik yerleri ile görenleri etkilemeyi başaran Zaporijya’nın en fazla tercih edilen yeri Khortytsya Adası. Ukrayna Kazakları’nın kalesi olarak bilinen bu adada, yedi asır boyunca yaşayan bir meşe ağıcı yer alıyor. Zaporijya’da, yöresel bir Kazak oyunu olan At Tiyatrosu’na denk gelirseniz eğer izlemeden ayrılmayın.

yurtdisi-tatili, vizesiz-ulkeler, ukrayna - Ukrayna'da Görülmesi Gereken 5 Şehir

Odessa

Karadeniz kıyısında yer alan ve Ukrayna’nın en büyük limanlardan birisini bulunduran Odessa, yaz günlerinde Ukrayna’ya giden gezginlerin en fazla tercih etmiş olduğu gezi noktaları arasında yer alıyor. Eğer bir gün Odessa’de görülmesi gereken yerler arasında Vorontsov Feneri, Shevchenko Parkı, Odessa Şehir Parkı, Puşkin Müzesi ve plajlar bulunuyor.

Donetsk

Zengin kömür madenleri ile tanınan Donetsk, turistik alanları da bünyesinde barındırmakta. Donetsk’e gelen gezginlerin en fazla ziyaret etmiş olduğu yerler ise; Lenin Meydanı, Pushkin Boulevard, Artema Bulvarı ve The Holy Transfiguration Katedrali gibi önemli yapılar ve gezilecek yerler ön plana çıkıyor.

Lviv

Ukrayna’nın kültür başkenti olarak kabul edilen Lviv, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan tarihi unsurlarının yanı sıra Ulusal Sanat Galerisi, Eczane Müzesi, Lviv Katedrali, Boim Şapeli ve Lviv Kalesi gibi birden fazla görkemli tarihi eserleri ve müzeleri ile birlikte görülmesi gereken bir yer olarak karşımıza çıkıyor.

yurtdisi-tatili, vizesiz-ulkeler, ukrayna - Ukrayna'da Görülmesi Gereken 5 Şehir

 

Yorum Yap