Roma’da Gezilmesi Gereken 5 Sanat Galerisi ve Müze

İtalya’nın başkenti olan Roma, tarih, moda, sanat ve mimari gibi birçok alanda tüm dünya tarafından bilinen bir kent. Adeta açık hava müzesini andıran kentte birçok antik yapıt, müze ve sanat gelerisi olanakları görülebilir. İşte bu yüzden Roma’nın en iyi müzeleri hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Roma, sanat galerisi ve müze bakımından zengin bir şehir olsa bile bazı zamanlarda bir müzeye girmek için saatlerce uzun kuyruklar beklemek gerekebilir. Bu sebepten dolayı gitmeden önce araştırma yapıp hızlı geçiş bileti almalı ya da rezervasyon yaptırmalısınız. Aynı zamanda da bu müzeler Roma’nın merkezine yürüme mesafesinde bulunuyor. İşte Roma’da gezilmesi gereken en önemli müze ve sanat galerileri;

Vatikan Müzeleri

Roma’nın sınırları içerisinde olan ve dünyanın en küçük sınırlarına sahip devletlerinden birisi olarak kabul gören Vatikan ve burada bulunan Vatikan Müzeleri, on üçüncü yüzyıldan itibaren papalık sarayında halk tarafından görülmeye açılmış. Unutmamalısınız ki Roma’da ve diğer Avrupa ülkelerinde kutsal mekana giriş sırasında kadın ve erkeklerin kıyafetlerinin uygun olması istenir.

Müzelerde beş asırlık eşi ve benzeri bulunmayan bir koleksiyon yer alıyor. Ancak Rönesans döneminde ki papalar için on sekizinci yüzyılda binaya düzenlemeler yapılmıştır.

Vatikan Müzeleri’ni ziyaret etmek istediğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler ve eserler ise; 1932 senesinde Giuseppe Momo trafından yapılmış olan sarmal merdiven, büyük bir çam kozalağı olan Cortile delle Pinga, Papa II. Julius’un emri ile inşaa edilmiş olan sarmal Bramente’nin Merdivenleri, Leonarda da Vinci’nin on dokuzuncu yüzyılda bulunmuş olan eseri Aziz Hieronymus heykeli, havyanların gösterilmiş olduğu Hayvanlar Odası, Milattan Sonra birinci yüzyıldan kalma Laokoon Heykeli, Caravaggio’dan Çarmıhtan İndirilmiş resmi, Borgia Daireleri, Leonarda da Vinci’nin bir başka eseri Aziz Hironymus, dünyaca ünlü görkemli resim ve eserlerin bulunduğu Sistine Şapeli, eskiden müzelere giriş olarak kullanılan Dört Kapı Atriumu, sekizgen formda bulunan iç avlu Cortile Ottagonale, Yunan ve Roma heykellerinin sergilendiği Şamdanlar Galerisi, imparatorların ve Roma soylu kesminin tasvir edildiği Büstler Odası ve daha birçok ünlü ve değerli eserdir.

Roma’ya geldiğiniz zaman Vatikan Müzeleri’ni mutlaka görmeniz gereken yerlerin arasına ekleme yapmalısınız. Ancak sene içerisinde altı milyondan fazla ziyaretçisi olan bu müzeleri görebilmek için saatlerce uzun kuyruklarda sıra beklemeniz gerekebilir. Eğer uzunca bir süre müze sırası beklemek istemiyorsanız biletinizi internetten alabilirisiniz.

Roma müzeleri arasında bulunan Vatikan Müzeleri’nde eğer zamanınız kısıtlı ise müzenin en önemli bölümünü gezin. Bunlar ise Sistane Şapeli ve Raphael’ın Odaları’dır.

Uyarı; flash kullanarak çekim eserlere zarar verebileceğinden dolayı flaşlı fotoğraf çekimi yasaktır. Ayrıca Sistine Şapeli’nde ise fotoğraf çekimi tamamen yasaktır.

Ziyaretçi Saatleri: Pazar günleri hariç 09:00 ve 14:00 arasında ziyaretçilerine kapısı açıktır.

Adres: Viale Vaticano, 00165 Roma RM, İtalya

Galleria Borghese

Dünyanın belki de en küçük ancak en güzel ve en ünlü galerilerinden birisi olan Galleria Borghese, klasik, Neo – Klasik ve Rönesans dönemlerine ait eserlerin sergilenmiş olduğu bir galeri.

Roma’nın en popüler sanat galerilerinden birisi olan Galleria Borghese, yemyeşil bri bahçe içerisinde yer alan bir villa içerisinde yer almaktadır. Dönemin kardinalinin Caravaggio ve Bernini’yi koruması ile o dönemin eserleri günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Bu sanat galerisinde ki en tanınmış ve en önemli eserlerden bazıları şunlardır: Persephone’nın Kaçırılışı, Aeneas ve Ankhises Heykeli, Canova’nın Napolyon’un kızı ve yarı çıplak olarak betimlediği Pauline Bonapatre Portresi, Coreggio’nun Danae isimli resmi, Bernini’den Apollon ve Daphne, özellikle yüz kısımlarının çok etkileyici olmasından dolayı Davud Heykelleri, Caravaggio’dan Yılanlı Modanna resmi ve Hasta Bakkhos olarak çizdiği kendi portresi, Tiziano imzalı Kutlsal ve Dindışı Aşk isimli çalışma gibi birçok eser bu sanat galerisinde sergilenmektedir.

Ziyaretçi Saatleri: Pazar ve Pazartesi günleri hariç 08:30 ve 19: 30 saatleri arasında ziyaretçilerine kapısı açıktır.

Adres: Piazzale Scipione Borghese, 5, 00197 Roma RM, İtalya

Musei Capitolini

Antik Roma’nın dinsel merkezi olan Capitolini Tepesi’nde bulunmakta olan Musei Capitolini ziyaretçisini etkilemeyi başırır. Yapı, içerisinde sergilenen değerli tarihi eserlerin yanı sıra mimari olarak da etkilemeyi başarır.

Musei Capitolini’ye geldiğiniz zaman, çeşitli sanatçılar tarafından yapılmış olan İmparatorluk hükümdarlarının portelerinin sergilendiği İmparatorlar Salonu, ışıl ışıl rengi ile göz olan Capitolino Venüsü Heykeli, nehir tanrısını betimleyen Marforio Heykeli,  Yunan şair ve filozoflarının örneklendirilmiş olduğu Filozoflar Salonu, koleksiyonun en önemli ve en değerli parçalarından birisi olan Ölen Köle Heykeli, Hadrianus Villası’nın zemin dekoru olan Kumlar Moziği gibi birçok tarihi eseri görmelisiniz.

Palazzo die Conservatori’nın hemen arkasında bulunan kafenin balkonunda kentin manzarası oldukça güzeldir. Müze geziniz sonrasında burada bir şeyler yudumlayarak kentin manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Ziyaretçi Saatleri: Müze, 09:30 ve 19:30 saatleri arasında ziyaretçilerine kapısı açıktır.

Adres: Piazza del Campidoglio, 1, 00186 Roma RM, İtalya

Museo Nazionale Romano

Roma Ulusal Müzesi, oldukça geniş bir alanda yer almaktadır. 1998 senesinde yapılmış olan bir düzenleme ve yenileme çalışması sonrası heykellerin yanı sıra antik dönemden kalmak mozaikler ve freskler de sergiye eklenmiştir.

Roma’da gezilip görülmesi gereken müzelerden birisi olan Museo Nazionale Romano’da, Roma’nın ilk impartorunun heykeli Augustus, spora düşkün soylu kesmin işlendiği Dört Araba Sürücüsü Mozaiği, bronz Dionysos Heykeli, heykel Disk Atıcı, Giunio Basso Bazikası’ndan Sahve tasvirleri, iç açıcı yemyeşil bahçelerin betimlenmiş olduğu Triclinium Freskleri, Niobe’nin kızlarından birisinin betimlemesi olan Niobe’nin Yaralı Kızı Heykeli, Dionysos’u emziren Leucotea Freski, Ostia Atları kesinlikle görülmesi gereken tarihi eserlerdir.

Ziyaretçi Saatleri: Müze, 09:00 ve 19:00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Adresler:

Museo Nazionale Romano, Crypta Balbi : Via delle Botteghe Oscure, 31, 00186 Roma RM, İtalya

Museo Nazionale Romano, Palazzo Altemps : Piazza di Sant’ Apollinare, 46, 00186 Roma RM, İtalya

Museo Nazionale Romano, Palazzo Massimo alle Terme : Largo di Villa Peretti, 2, 00185 Roma RM, İtalya

 

Palazzo Barberini ve Galleria Nazionale d’Arte Antica

Yapımına 16. yüzyılın ortalarında başlanan Barberini Sarayı’nı, 235. Para Maffeo Berberini 1625 senesinde satın almış. Resmi adı ile Pope Urban VIII., döneminde yaşayan Galileo ile sürekli uyuşmazlık içerisinde olurmuş, Galileo’yu bir türlü rahat bırakmamış. Fizik ile arası iyi olmayan Papa’nın neyseki mimari ve sanatta zevki oldukça yüksekmiş. Pope Urban VIII Berberini, sarayın bitmesi adına zamanın en iyi isimleri görevlendirmiş. St. Peters Bazilikası’nın ön cephesinin ve meydanda bulunan çeşmelerden bir tanesinin de mimarı olan Carlo Medrno vefat edince ise yeğeni Borromini ve Bernini bir arada çalışmalar. Sarayın avlusu, koridorları, bahçesi, merdivenleri oldukça etkileyici. Üstelik gezmek için herhangi bir ücrette ödemiyorsunuz. Sarayı gezerken arı figürleri dikkatinizi çekecektir. Barberini ailesinin arması üç arıdan oluşmakta. Sarayın birimleri koleksiyona da ev sahipiği yapmakta.

Palazzo Barberini ve Galleria Nazionale d’Arte Antica Cumartesi, Pazar, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri 08.30 ve 19.00 saatleri arasında açık.

Adres: Via delle Quattro Fontane, 13, 00184 Roma RM, İtalya

 

Benzer Yazılar

Türkiye’nin En Güzel Kamp Alanları

Türkiye'nin En Güzel Kamp Alanları   Türkiye’nin her bölgesinde doğanın içinde bulunan kamp alanları, tatil… Read More

1 Mart 2021

Tarihi ve Doğal Güzellikleri ile Trabzon

Trabzon’da Yapılabilecek En Güzel Aktiviteler Karadeniz’in incisi olarak bilinen Trabzon, ülkemizin en güzel yerlerinden birisidir.… Read More

19 Ocak 2021

Kapadokya Gezinizde Buraları Atlamayın

Kapadokya’da Gidilebilecek Yerler Eski yanardağların püskürtmüş olduğu lav ve küllerin oluşturduğu ve yıllar içerisinde yağmur… Read More

21 Ağustos 2019

Fethiye’nin Gözdesi: Çalış Plajı

Fethiye’nin Gözdesi; Çalış Plajı Fethiye’nin en güzel plajlarından birisi olan Çalış Plajı, her yıl en… Read More

20 Ağustos 2019

Ayvalık Gezi Rehberi

Ayvalık Nerededir? Ayvalık’a Nasıl Gidilir? Ayvalık, Marmara Bölgesi’nde bulunan Balıkesir şehrine bağlı önemli bir turizm… Read More

19 Ağustos 2019

Antalya’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

Antalya’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler Ülkemizin en turistik şehirlerinden birisi olarak bilinen Antalya, birbirinden önemli… Read More

18 Ağustos 2019