1. Ana Sayfa
  2. Phuket
  3. Phuket’te Görülmesi Gereken 8 Şey

Phuket’te Görülmesi Gereken 8 Şey

Phuket'te Görülmesi Gereken 8 Şey

Güneydoğu Asya’nın en popüler seyahat bölgelerinden bir tanesi olan Tayland’ın en popüler turizm adası olarak bilinen Phuket, tropik bitki örtüsü, egzotik kültürü, oldukça güzel kumsalları, görkemli tapınakları ve farklı sokak yemekleri ile birlikte dünyanın dört bir tarafından gezginlerin uğrak noktası durumunda.

Tayland’ın popüler adası Phuket, etkileyici doğal güzellikleri, masmavi denizi, hareketli gece hayatı ile keyifli ve unutulmayacak bir seyahat tecrübesi yaşatıyor. Doğa harikası plajları ve tarihi yerleşim bölgeleri dışında farklı kültürel zenginliği bulunan yapıları gezme fırsatı elde edebilirsiniz.

Andaman Denizi’nin kıyısında, Tayland’ın güneyinde, ana karaya bir köprü ile bağlanan bir ada. Etkileyici doğası, Portekiz ve Çin etkisi altında zenginleşen mimari anlayışı ile Phuket gezilecek yerler bakımından gezginler için eşsiz bir yer haline geliyor. İşte Phuket’te görülmesi gereken 8 şey;

Patong Plajı

Phuket’in en popüler plajı olan Patong Plajı, aynı zamanda da adanın kalbi olarak da bilinmekte. Gündüzler saatlerinde kumsalda uzun süreler boyunca güneşlenerek, tekne turu, yüzme, su sporları etkinliklerine katılabilecek olduğunuz plajda, geceleri ise onlarca pub, go-go barları, club, disco, canlı müzik barları, kabare ve barlarda günün yorgunluğunu eğlenerek çıkartabilirsiniz.

yurtdisi-tatili, phuket - Phuket'te Görülmesi Gereken 8 Şey

Eski Şehir Bölgesi

Çin ve Portekiz mimarisinin etkisinin görülmüş olduğu Phuket’in eski şehir bölgesi, birden fazla mağaza, restoran, kafe ve barın yer almış olduğu canlı bir bölge. Thalang Caddesi’nin her iki tarafında yer alan Portekiz ve Çin yapılarının birçoğu, restoran, dükkân, konaklama tesisi ve müze haline getirilmiş.

Chalong Tapınağı

Ada merkezinin güneyinde bulunan bu tapınak, Phuket tapınakları arasında en önemlisi. Adanın en görkemli Budist tapınağı olan Wat Chalong, ince işlenmiş bir mücevher gibi duran mimarisi ile birlikte etkileyici bir görünüşe sahip. Sanatsal bir iç dekorasyon ve bahçe tasarımına sahip olan tapınak, ölen kişilerin ruhları için çatapat patlatılması ile oldukça ünlü. Aynı zamanda da 1876 senesindeki isyanın bastırılması için katkısı olan keşişlerin heykelleri ile de ünlü.

James Bond Adası

Gerçek adı Ko Tapu olan bu adaya James Bond adası denmesinin farklı bir nedeni var. James Bond: The Man With Golden Gun filminin çekilmiş olduğu yer olduğundan dolayı bu isimle de biliniyor. Phang Nga Körfezi’nde bulunan ada maymunları, yemyeşil denizi ve bembeyaz taneli kumsalları ile muhteşem bir yer.

yurtdisi-tatili, phuket - Phuket'te Görülmesi Gereken 8 Şey

Büyük Buda Heykeli

Kırk beş metrelik devasa boyutları ile etkileyici bir görünüşe sahip olan ve Phuket’in Sembollerinden olan Büyük Buda Heykeli, Chalong Tepesi’nde bulunuyor. Kentin en yüksek bölgelerinden birisi olan bu tepeden eşsiz panoramik bir manzra izleme şansı da elde edebilirsiniz.

yurtdisi-tatili, phuket - Phuket'te Görülmesi Gereken 8 Şey

Khao Praew Thaeo Milli Parkı

Khao Praew Thaeo Milli Parkı, Phuket’in kuzeyinde, yağmur ormanlarının arasında şelaleleri ile popüler bir bölge. Milli park içerisinde uzunca yürüyüşler yapabilecek olduğunuz, şelaleler çevresinde kaliteli vakit geçirebilecek olduğunuz alanlar yer alıyor. Zengin bitki ve hayvan çeşitliliği ile dev ağaçların arasında birçok hayvan türünün görebilirsiniz. Bunların arasında yaban domuzu, maymun, geyik, kirpi, piton, kertenkele, kobra, sincap, tilki ve kuş türleri bulunmaktadır.

Maymun Adası

Maymun Adası, Panwa Burnu’nun sonunda bulunuyor. Ada, yürüyerek ya da kano kiralayarak ulaşabilecek olduğunuz bir bölge. Maymunların zaman zaman saldırgan olabilecek olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Phuket Kelebek Bahçesi ve Böcek Dünyası

Tayland’ya yaşayan böcek ve kelebek türlerini inceleyebilecek olduğunuz bir müze olan Phuket Kelebek Bahçesi ve Böcek Dünyası, oldukça etkileyici bir yer. Burada kırktan fazla canlı türü bulunuyor.

 

Yorum Yap