1. Ana Sayfa
  2. İspanya
  3. İspanya’nın Gezmeniz Gereken 5 Şehri

İspanya’nın Gezmeniz Gereken 5 Şehri

Barcelona

Batı Avrupa’da yer alan ülke gerek tarihi dokusu gerekse kültürel ve modern yaşam tarzı ile İspanya gezilecek yerleri bakımından turistlere kapılarını ardına kadar aralıyor. İspanya Akdeniz ve Atlantik Okyanus’a kıyısı olan bir ülkedir. Ülke Fenekelilere, Araplara ve Yunanlara tarih boyunca ev sahipliği yapmıştır.

Barcelona

Şehrin kalbinin atmakta olduğu La Rambla Caddesi, Gaudi gibi değerli bir sanatçının sanatını yansıtan Park Güell, modern bir mimari örneği olarak karşımıza çıkan Sagrada Familia, Casa Mila ve Casa Batllo Barcelona’nın gezilip görülmeye deeğr yerlerindendir. Barcelona’da gezilecek yerler bununla sınırlı kalmayıp Picaasso’nun eserlerini yakından görmek üzere gezilebilecek Picasso Müzesi, Barcelona Akvaryumu ve Nou Camp popülerliğini koruyan mekanlardandır.

yurtdisi-tatili, ispanya - İspanya'nın Gezmeniz Gereken 5 Şehri

Madrid

Barcelona’nın başkenti olan Madrid sanat eserleri ve koleksiyonları ile ünlüdür. Bunun için gezilecek yerler ise Prado Müzesi, Madrid Kraliyet Sarayı, Almudena Katedrali ve Debod Tapınağı olmaktadır. Sanat sever iş adamlarının koleksiyonlrının yer almakta olduğu ve çok sayıda müzeye ev sahipliği yapan Puerta Del Sol yine Madrid yer alan önemli bir duraktır.

Granada

İslam kültüründen izler taşıyan Granada diğer söylenişle Gırnata Elhamra Sarayı ile akıllara kazınmıştır. İslam kültürünün izleri Granada’da bulunan mimari yapılarda en fazla hissediliyor. İspanya tarihi yerleri bakımından Osmanlı kültürünü anımsatan önemli bir şehir olma niteliğindedir. Granada Albayzin Antik bölgesi ile eski kültürel dokuyu derinden hissettiriyor. Plaza Nueva, Granada Katedrali ve Sacromonte Mahallesi keşfedilmesi gereken yerlerdendir.

Sevilla

İspanya’nın en fazla ziyaret edilen yerlerinden biri olan Sevilla sahip olduğu tarihi mirası ile turistlere görkemli bir atmosfer sunuyor. İslam kültürüne Sevilla’da bulunan mimarilerle rastlamak mümkün. Alcazar Sarayı, Plaza de Espana, Maria Luisa Parkı ve Sevilla Katedrali şehirde değer gören mimari yapılardır.

Valencia

Modern yaşama ayak uydurabilen aynı zamanda geleneksel yapısını koruyan Valencia Roma İmparatorluğu tarafından kurulmuştur. Turistlerin güneş, deniz ve plaj eğlencelerine ev sahipliği yapan şehirde gece hayatı ile de eğlence kesintisiz devam ediyor.

Mallorca

İspanya adalarının en büyüğü olan Mallorca Paleolitik Çağ’a kadar uzanıyor. İspanya gezisi turistik bir tatil beldesi olan bu ada ile devam ediyor. Tarih öncesi kalıntılara tanıklık edilmesi üzere Ses Paisses İspanya gezisinin en ilginç rotalarından biri olmayı başarıyor.

Yorum Yap