1. Ana Sayfa
  2. Belçika
  3. Brüksel’de Görmeniz Gereken 6 Yer

Brüksel’de Görmeniz Gereken 6 Yer

Brüksel

Brüksel gezilecek yerler açısından sunmuş olduğu olanaklar ile Avrupa’nın en iyi şehirlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Belçika’nın başkenti olan Brüksel’de gezilecek yerler denildiği zaman akla ilk olarak Manneken Pis, Grand Place, Mini Europe St. ve Atomium geliyor.

Belçika kentleri arasında kültürü ve tarihi ile ön plana çıkmakta olan Brüksel aynı zamanda Avrupa’nın da başkenti olarak görülmekte.  Brüksel’de çiklar ve waffle’lar karşısında kendinizi tutmanız adet zor olacak. Brüksel gezilecek yerleri kent merkezinden başlayarak gezilmesi de oldukça güzel. Yürümekten yana tercih etmeyenler için de metro ve tramvay bulunuyor.

Avrupa’nın kalbi olarak görülen Brüksel, ziyaretçilerine farklı birçok alternatif etkinlik, müze, tarihi alan, hareketli sokaklar vaat etmesinin yanı sıra hareketli bir gece hayatı da vaat ediyor. İşte Brüksel’de gezilecek yerler;

Grand-Place

Brüksel seyahati için ilk başlangıç noktası olabilecek olan Grand Place, Avrupa’nın en güzel meydanlarından bir tanesi. Geçmiş dönemde bir pazar yeri olarak on dördüncü ve on yedinci yüzyıl arasında inşa edilmiş yapıları ile birlikte UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde bulunuyor. Zengin tüccarlar alışveriş merkezi olacak şekil inşa etmiş olduklarından dolayı da farklı esnaflar için lonca evlerinin sıralanmış olduğu meydan içerisinde süslü binalar, etkileyici bir meydan oluşturmuşlar. Lonca evlerinin birçoğunun zemin katında kafeler yer alıyor. Bu kafelerde sıcak bir kahve içerek yorgunluğunuzu atabilir ya da Belçika birasını deneyimleme şansı elde edebilirsiniz.

yurtdisi-tatili, bruksel, belcika-tatili - Brüksel'de Görmeniz Gereken 6 Yer

Jeu de Balle Bit Pazarı

Jeu de Balle Bit Pazarı, Brüksel’de 20. yüzyılından başından günümüze kadar her hafta sonu kuruluyor. Hafta içi saat altı ile on dört arası, pazar ve cumartesi günü sabah altı ve akşam üç arası açık olan pazarda çeşitli mobilya, süslü eşyalar, bardak ve mücevher sunan çeşitli tüccarlar yer alıyor.

Pazar, geleneksel olarak Flaman merkezli Marolles lehçesini duyabilecek olduğunuz, Brüksel’in işçi sınıfı bölgesi olan Marolles’te bulunuyor. 1600’lü senelerde esnaf için gelişen bir alan olan bu bölge 19. yüzyılda bir gecekondu mahallesi haline gelmiş. Antika, farklı mağazalar, restoranlar ve barların bulunduğu meydanı ziyaret edin.

Manneken Pis

Brüksel’in simgesi haline gelmiş olan İşeyen Çocuk Heykeli yani Manneken Pis, altmış bir santim uzunluğunda ve belirli günlerde farklı biçimlerde giydirilen bir bronz heykel. Bu heykele Grand Place bölgesinden yürüyerek ulaşabilmeniz mümkün.

Brüksel Şehir Müzesi

Brüksel tarihinin izleri bulunan sanatsal ve kültürel ögeleri ve ünlü Brükselli sanatçıların ortaya koymuş olduğu eserlerini yakından tanıyabilecek olduğunuz müzeyi kesinlikle ziyaret etmeniz de gerekli. Brüksel gezilecek yerler arasında bulunan şehir merkezi, pazartesi günleri hariç her gün 10.00 ve 05.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmekte.

yurtdisi-tatili, bruksel, belcika-tatili - Brüksel'de Görmeniz Gereken 6 Yer

Atomium

Demir kristalinin büyütülmüş halini tasvir eden Atomium, EXPO 1958 için AndreWaterkey tarafından tasarlanmış. Her biri on sekiz metre çapında olan dokuz küreden oluşan anıt, demir kristalinin yüz altmış beş milyar kez büyütülmüş halini tasvir ediyor.

Tamamlanmasının sonrasında Brüksel’de modern mimarinin simgesi durumuna gelen yapının içi de ziyaret edilebiliyor. Öyle ki asansör ile çıkılabilen üst katı, Brüksel manzarası izlemeyebilmek için en uygun noktalar arasında bulunuyor. Ayrıca bu katta yemek yiyebilecek olduğunuz bir adet restoran da bulunuyor.

yurtdisi-tatili, bruksel, belcika-tatili - Brüksel'de Görmeniz Gereken 6 Yer

Mini Europe

Seksen şehirden üç yüz elli binanın minyatürlerini görebilecek olduğunuz Mini Europe 1989 senesinde ziyarete açıldı. Bu açık hava minyatür parkında Big Ben, Eyfel Kulesi, Grand Place ve Pisa kulesi gibi yapıların yanı sıra çeşitli tren, değirmek ve teleferik maketleri de yer alıyor.

 

Yorum Yap