1. Ana Sayfa
  2. Vizesiz Ülkeler
  3. Azerbaycan’a Vize Kalkıyor mu?

Azerbaycan’a Vize Kalkıyor mu?

Vizesiz Azerbaycan Seyahati

Azerbaycan’a Vize Kalkıyor mu?

Türkiye Dış İşleri Bakanlığı ve Azerbaycan Dış İşleri Bakanlığı arasında görüşmeleri süren vizesiz seyahat konusu, 25 Temmuz’da yeniden gündeme geldi. Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulaması, yeni gelişme ile 1 Eylül’den itibaren kaldırılıyor. Böylelikle Azerbaycan’a vizesiz seyahat edilebilecek. Her iki ülke halkı için önemli bir gelişme olan vizesiz seyahat sayesinde vatandaşlarımız vize işlemleriyle uğraşmak zorunda kalmayacak.

İçeriğin devamında Azerbaycan’a vizesiz seyahat nasıl yapılır, vizesiz seyahat ile Azerbaycan’da kaç gün kalınabilir, gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Azerbaycan’a Vizesiz Seyahat Nasıl Yapılır?

1 Eylül 2019’a kadar Azerbaycan’a giriş yapmak için; e-vize başvurusu, konsolosluk başvurusu veya havalimanında başvuru yöntemlerinden birisini kullanarak Azerbaycan’a vize alınabilir. 1 Eylül’den sonra ise yalnızca Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu ile giriş yapılabilecek. Yeni düzenleme yürürlüğe girdikten sonra vize ücreti ödeme derdi de ortadan kaldırılmış olacak.

Vizesiz Seyahat ile Kaç Gün Azerbaycan’da Kalınabilir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin geçerli ulusal pasaportuna sahip vatandaşlar 1 Eylül’den sonra 30 güne kadar vizesiz bir şekilde Azerbaycan’da bulunabilecek.

30 günden daha uzun süre Azerbaycan’da kalmak isteyen vatandaşlar için gerekli düzenleme Azerbaycan’ın ilgili yasaları uyarınca vizesiz seyahat kapsamına alınmıyor.

Vize şartının iptaline ilişkin yapılan düzenleme ile halklarımızın rahat ve serbest bir şekilde dolaşım yapabilmesi sağlanmıştır.

Yorum Yap